Merkel ve Erdoğan'ın G-20 zirvesinde gerçekleşecek görüşmesine 3. kişi ekleniyor

G-20 zirvesinde planlanan Erdoğan ve Merkel görüşmesine Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz'un da katılması öngörülüyor

Merkel ve Erdoğan'ın G-20 zirvesinde gerçekleşecek görüşmesine 3. kişi ekleniyor

Yakın zamanda görevi bırakacak Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya’nın Roma kentinde düzenlenecek G20 liderler zirvesi sırasında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi planlanıyor. Merkel, bu Erdoğan ile  görüşmesine Almanya’nın  Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz’un da katılması öngörülüyor. Olaf Scholz’un da katılmasını istiyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı ve Alman diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, bu yıl sonunda görevden ayrılmaya hazırlanan Merkel, G20 zirvesi sırasında Erdoğan ile bir araya gelerek uluslararası gündemdeki konuları ve ikili ilişkilerdeki son gelişmeleri ele almayı planlıyor. Bu görüşmeye, Almanya’nın yeni koalisyon hükümetini kurmak için müzakereleri sürdüren, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz’un da katılması öngörülüyor.

Merkel’in görüşmeye davet ettiği Scholz, Yeşiller ve Hür Demokratlar ile müzakereleri gelecek ay içerisinde başarıyla sonuçlandırmayı ve Aralık ayında başbakan olarak göreve başlamayı hedefliyor.

SCHOLZ DA KATILACAK

İtalya’daki G20 zirvesi sırasında liderlerin programlarında son anda bir değişiklik olmaması durumunda Olaf Scholz da, Merkel ile Erdoğan arasında yapılacak görüşmeye katılacak.

Avrupa Birliği-Türkiye mülteci mutabakatı, Suriye, Afganistan gibi önemli konuların ele alınacağı görüşmede, Merkel ile Erdoğan arasında uzlaşma bulunan konularda ilk elden bilgi sahibi olacak olan Scholz, ikili ilişkilerdeki son gelişmeleri de birlikte değerlendirme fırsatını bulacak. Tecrübeli siyasetçi Scholz, Merkel liderliğindeki mevcut muhafazakar- “sol” koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olarak görev yapıyor.