Merkel-Putin görüşmesinde Afganistan ve Navalni gerilimi

Rusya'da düzenlenen ortak basın toplantısına Afganistan'daki gelişmeler ile Rusya'da hapiste tutulan muhalif lider Aleksey Navalni damgasını vurdu.

Merkel-Putin görüşmesinde Afganistan ve Navalni gerilimi

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin Sarayı’nda üç saati aşkın görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısına Afganistan’daki gelişmeler ile Rusya’da hapiste tutulan muhalif lider Aleksey Navalni damgasını vurdu.

Kremlin Sarayı’nda 3 saatten fazla süren görüşmenin ardından Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, ortak basın toplantısı düzenledi.

Merkel, Putin’den Taliban’a baskı kurmasını istedi

Taliban’ın iktidara dönüşünü ve Afganistan’ı kontrol ediyor olmasını son derece “moral bozucu” olarak nitelendiren Merkel, Afganistan’dan ayrılmak isteyen sivillerin tahliye edilmesi için Putin’den Taliban üzerinde baskı kurmasını istedi.

Merkel, Berlin için önceliğin 20 yıl boyunca Alman kurumları için çalışan Afgan vatandaşların tahliye edilmesi olduğunun altını çizdi.

NAVALNİ SERBEST BIRAKILSIN

Merkel basın toplantısında ayrıca Putin ile hapisteki muhalif siyasetçi Aleksey Navalni’nin durumunu görüştüklerini söyledi. Navalni’nin, AİHM’in kararına rağmen hapiste tutulmasını kabul edilemez bulduğunu vurgulayan Başbakan, “Rusya Devlet Başkanı Putin’den bir kez daha Aleksey Navalni’nin serbest bırakılmasını talep ettim ve bu konuyu takip etmeye devam edeceğimizi de açıkça ifade ettim” diye konuştu.

Putin: Afgnistan’ı iyi biliyoruz

Putin, yaptığı konuşmada, Merkel ile görüşmesinde Afganistan’da gelişen olayların öncelikli konulardan biri olduğunu söyleyerek, “Taliban başkent dahil ülkenin neredeyse tamamını kontrol ediyor. Bunlar gerçekler ve Afgan devletinin çöküşünü önlemek için tam olarak bu gerçeklerden yola çıkılmalıdır” dedi.

Tarihi, milli veya dini özellikleri dikkate almadan, gelenekleri tamamen yok sayarak, başkasının dış değerlerini dışarıdan empoze etmek suretiyle oluşturulan sorumsuz politikalara ve başkalarının kalıplarına göre başka ülkelerde demokrasi inşa etme arzusuna son verilmesi gerektiğini kaydeden Putin, Afganistan’ı iyi bildiklerini belirtti.

Putin, “Bu ülkenin nasıl düzenlendiğine, ona nasıl olağan dışı devlet ve yaşam biçimi dayatılmaya çalışılmasının ne kadar verimsiz olduğuna ikna olduk. Bu tür sosyal politik deneyler hiçbir zaman başarıyla taçlandırılmadı ve yalnızca devletlerin yok olmasına, onların politik ve sosyal sitemlerinin bozulmasına yol açtı” ifadelerini kullandı.

Afganistan’dan teröristlerin komşu devletlerin topraklarına mülteci görünümünde girmesi dahil, engel olmanın önemli olduğunu vurgulayan Putin, “Taliban’ın silahlı çatışmalara son verdiğini ilan ettiğini, toplumsal düzeni yeniden sağlamaya başladığını, yerli halk ve yabancı diplomatik misyonların güvenliğini garanti altına alacağına söz verdiğini görüyoruz. Umarım tüm bunlar uygulanır. Bu süreç Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin koordinasyonunda uluslararası toplum tarafından dikkatle takip edilmelidir” diye konuştu.

“ABD ve NATO’nun Afganistan’daki operasyonu başarısız”

Bir gazetecinin sorusu üzerine, ABD ve NATO’nun Afganistan’daki eylemlerini başarılı olarak adlandırmanın mümkün olmadığına dikkati çeken Putin, “Bunu konuşmak yerine Rusya, Afganistan’da durumun istikrara kavuşmasından yana” dedi.

Diğer ülkelerin başka ülkelerin haklarına saygı duyması gerektiğini kaydeden Putin, ülkelerin kendi kaderlerinin kendilerinin belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Putin, ABD ve Avrupa Birliğine (AB), Rusya’yla birlikte Afganistan’da normalleşme için her şeyi yapması ve güçlerini birleştirmesi çağrısı da yaptı.

Ukrayna krizini de görüşmede ele aldıklarını aktaran Putin, Merkel’e, Ukrayna ziyaretinde Kiev yönetimine Minsk Anlaşması ile üzerine düşenleri yapması için etki etmesini istediklerini kaydetti.

Merkel’in Belarus’taki duruma değinmesine ilişkin ise Putin, dış müdahale olmadan bu ülkede meselelerin anayasal ve yasal çerçevede halkın kendisinin çözmesi gerektiğine inandıklarını dile getirdi.

Libya’daki tüm etkili güçlerle diyalog yürütmeye devam edilmesi gerektiğine inandığını ifade eden Putin, Suriye topraklarının çoğunda ateşkes rejiminin, yıkılan ekonomi ve altyapının restorasyonunun devam ettiğini, ancak terör tehdidinin halen sürdüğünü söyledi.

Putin’den Navali eleştirilerine tepki

Rus muhalif Aleksey Navalni ile ilgili olarak bir gazetecinin sorusunu cevaplayan Putin, Navalni’nin siyasi faaliyetlerinden dolayı hüküm giymediğini, adli bir suçtan hapiste yattığını söyledi.

Sistem dışı muhalefete örnek olarak Batı’yı gösteren Putin, Fransa’da sarı yeleklilere, ABD’de Kongre binasına girenlere mahkemelerin ağır hapis cezaları verdiğini hatırlattı. Putin, Rusya’nın yargı makamlarının da kararlarına saygı duyulmasını istedi.