Memurları 'sefalet ücreti'ne mahkum edip övünen Ali Yalçın'a 'torpilli' maaş

“Kendi maaşını 30 bin liraya çıkaranlar, emekçilerin haklarını koruyamaz."

Memurları 'sefalet ücreti'ne mahkum edip övünen Ali Yalçın'a 'torpilli' maaş

Hükümet ile Memur-Sen, memur ve emeklilerine verilecek zam oranında 2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 5+enflasyon farkı, ikinci yarısı için de yüzde 7+enflasyon farkı üzerinde anlaştı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da yapılan zammı övdü.

Düşük zamma destek veren Yalçın’ın sendikadan aldığı maaş ise tartışma konusu oldu. Yalçın’ın halen Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı olarak 32 bin 115 lira aylık ücret aldığı, Ocak 2022’de de ücretinin 36 bin liraya yükseleceği belirtildi.

MAAŞI BAŞKAN BELİRLEMİYORMUŞ

Sözcü’nün haberine göre; Yalçın konuyla ilgili soruyu yanıtsız bırakırken, basın danışmanlığı ise başkan maaşının sendika tüzüğü ile belirlendiğini açıkladı. Memur-Sen tüzüğüne göre genel başkan, taban aylık katsayısının 7 bin rakamıyla çarpımı sonucu bulunan ücrete, yüzde 10 oranında eklenen miktarda net maaş alıyor. Yalçın, ayrıca Eğitim Bir-Sen Başkanı olarak da ücret alıyor.

Memur-Sen Başkanı’na şu ilkeler çerçevesinde ve genel kurullarda delege kararı ile maaş ödeniyor:  “Yönetim kurulu üyelerine, memuriyet taban aylığı göstergesine uygulanacak taban aylık katsayısının 7.000 rakamıyla çarpımı sonucu çıkan miktarı aşmamak üzere genel başkan yardımcıları için eşit miktarda, genel başkan için ise genel başkan yardımcıları için belirlenen ücretin yüzde 10’u fazla olmak kaydıyla net maaş ile aile ve çocuk yardımı ödenir. Bu ödemelerden kaynaklanan vergi, harç ve benzeri giderler ile sosyal güvenlik prim tutarları genel merkez bütçesinden karşılanır.”

AYLIK ’32 BİN115 LİRA’ MAAŞ

Eğitim Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Ramazan Gürbüz, “Kendi maaşını 30 bin liraya çıkaranlar, emekçilerin haklarını koruyamaz. Tüm sendika yöneticileri maaşlarını açıklamalı” dedi. Genel Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız da Yalçın’ın maaşının 32 bin 115 lira 80 kuruş olduğunu söyledi.

“MEMUR HÜSRANDA BAŞKAN SEFADA”

Öte yandan Yalçın’ın maaşı Twitter’da tartışma konusu. Twitter’da bir kullanıcı “Günaydın arkadaşlar.. Memur hüsranda başkan sefada.. Memurlara 2022 yılı için verilen düşük zam tartışılırken, Memur-Sen Başkanı’nın maaşı tartışma konusu oldu. Ali Yalçın’ın maaşının 32 bin 115 lira oldu..” derken, başka bir kullanıcı “Bu adam her toplu sözleşme görüşmesi öncesi çıkıp ahkam kesiyor, ilk görüşmede verilen rakamı beğenmeyip masadan kalkıyor! Sonraki görüşmede minicik bir artışı kabul ediyor! Ali Yalçın’ ın 34.000 TL maaş aldığı söyleniyor! Boğazından rahat geçiyorsa sözüm yok! #memurzammı” yorumunu yaptı.