Meclis Başkanı Şentop'tan Gergerlioğlu'nun gözaltına alınmasına ilişkin açıklama

Şentop, "Anayasaya göre milletvekilliği kesin hüküm ile sona ermiş ve milletvekili sıfatı taşımayan bir kişinin Meclis'i eylem alanı olarak kullanmaya kalkması kabul edilemez" diye konuştu.

Meclis Başkanı Şentop'tan Gergerlioğlu'nun gözaltına alınmasına ilişkin açıklama

Milletvekilliği düşürüldükten sonra TBMM’de adalet nöbetine başlayan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, polis tarafından gözaltına alındı.

Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasının nedeninin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan yeni bir soruşturma kapsamında olduğu belirtildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Anayasaya göre milletvekilliği kesin hüküm ile sona ermiş ve milletvekili sıfatı taşımayan bir kişinin Meclis’i eylem alanı olarak kullanmaya kalkması kabul edilemez” diye konuştu.

Şentop, ” Tamamen Anayasa ve TBMM İçtüzüğü hükümlerinin gereği olarak yapılan bir işleme karşı TBMM çatısı altında bir eylemin devamına ve Meclis’in terörize edilmeye çalışılmasına müsaade edilmeyeceği bilinmelidir.” ifadelerini kullandı.

Şentop Meclis’teki gözaltı işlemine sahip çıkarak; “Hiç kimse, milletimizin temsil makamı olan TBMM’yi hukuk dışı bir propagandanın parçası kılamaz. Bunu yapmaya kalkanlara karşı gereği, hukuk dâhilinde yapılır ve yapılmıştır.” diye konuştu.