MEB'den okullara yüz yüze eğitim talimatı

Yüz yüze eğitime başlanması için 81 ilin Milli Eğitim Müdürlüğüne hazırlık yazısı gönderildi.

MEB'den okullara yüz yüze eğitim talimatı

Milli Eğitim Bakanlığı 81 ilin müdürlüklerine gönderdiği yazı ile yüz yüze eğitim hazırlıklarının başlatılması talimatını verdi.

MEB, okulların hazır hale getirilmesini istedi. 2021-2022 Eğitim Öğretime Hazırlık Çalışmaları konulu resmi yazıda, okulların eğitim ve öğretime hazır hale getirilmesi istendi.

Okullarda alınması gereken önlemlere dair havalandırmalar, teneffüslerin nasıl olacağı, öğrencilerin temasının nasıl daha aza indirileceği, PCR testleri, servisler ve aşılar ile ilgili detaylı çalışmalar yapıldığı ifade edildi.

Yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Okul ve kurum binalarının girişlerinde öğrencilerin, öğretmenlerin ve tüm çalışanların maske ihtiyaçlarını gidermek amacıyla dizayn edilmiş, içinde günlük maskelerin bulunacağı, her öğrencinin ve okul çalışanlarının ihtiyaç halinde maskesini alıp değiştirebileceği, kirli ve temiz maskenin ayrı ayrı konulacağı kutuların hazırlanarak hizmete sunulması hususunda gereğini rica ederim.”

Bilim Kurulu’nun çalışmalarına paralel olarak YÖK’ün de üniversitelerin açılması için gerekli çalışmaları yaptığı da bildirildi.

AFET BÖLGESİNDE EĞİTİM

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, selden etkilenen bölgelerde okullardaki hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek “Eğitim öğretimin başlayacağı zamana kadar afet bölgesindeki eksiklikleri gidereceğiz” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener okulların açılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Okullara başlayacak olan kişilerin ve ebeveynlerin aşı eksikliği varsa tamamlaması gerektiğini kaydeden Şener, “Eğitimcilerin ve sağlık çalışanlarının yüzde 100 aşılanması gerekiyor. Okulla ilişkili olarak düşünebileceğiniz hizmet sektörlerinin, servis, yemekhane, kafeterya, kırtasiye bunun içerisinde. Yani çocukların dolaşabileceği alanlar diyebileceğimiz grup. Bu grupta ivedilikle çift doz aşılanması lazım” dedi.