MEB, Erdoğan'ı yalanladı

Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2 milyon tablet dağıttığını ifade ederken, Bakan Ziya Selçuk’un CHP'li Tanrıkulu’nun önergesine verdiği yanıtta MEB’in 2 milyon tabletin dörtte birini bile henüz ulaşamadığı ortaya çıktı.

MEB, Erdoğan'ı yalanladı

12 Şubat 2021 tarihinde Rize’de ‘Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ek binasıyla Çayeli Eğitim Fakültesi ek binası açılış programına katılmış ve İBB’nin dağıttığı 40 bin tableti eleştiren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “2 milyon tablet” ve sadece Antep’te Şahinbey Belediyesi’nin 50 bin tablet dağıttığını söylemişti.

MEB YALANLADI

ANKA‘nın haberine göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun önergesine verdiği yanıtta ise MEB’in 2 milyon tabletin dörtte birini bile henüz ulaşamadığı ortaya çıktı. Bakan Selçuk, Tanrıkulu’nun soru önergesine 31 Mart 2021 tarihinde verdiği yanıtta, “Dağıtımı yapılan 500 bin tablet bilgisayarla birlikte 4,5G GSM hatlı 25 GB kotalı internet paketi dağıtımı tamamlanmıştır. Bakanlığımızca tablet bilgisayar ve internet paketi dağıtımı tedarik sürecine bağlı olarak 2021 yılında Mart ayı sonunda 660 bin adedi geçmesi hedeflenmiştir” dedi.

Bakan Selçuk, Erdoğan 2 milyon tablet sayısını açıklamadan önce 2 Şubat’ta ise CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e 359 bin 120 tablet dağıtıldığını açıklamıştı.

ŞAHİNBEY’DE 50 BİN DEĞİL 20 BİN TABLET

Ayrıca Şahinbey Belediyesi’nin de 50 bin değil 20 bin tablet dağıttığı ortaya çıkmıştı. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Askıda Tablet Kampanyası’na ilişkin kendi kurumsal web sitelerinde yer alan haberlerde, Şahinbey’in dağıttığı tablet sayısı 20 bin olarak duyurulmuştu. Haberlerde yer verilen sayıya göre Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 20 bin, Şahinbey Belediyesi 20 bin, Şehitkamil Belediyesi 10 bin ve Organize Sanayi Bölgesi’nden de (OSB) 10 bin olmak üzere toplamda 60 bin tablet dağıtıldı.