Mazlum Kobani, ABD'nin Suriye'den çekilmeyeceğine dair söz verdiğini açıkladı

Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) lideri Mazlum Kobani, vermiş olduğu demeçte ABD'nin Suriye'den çekilmeyeceğine dair söz verdiğini açıkladı.

Mazlum Kobani, ABD'nin Suriye'den çekilmeyeceğine dair söz verdiğini açıkladı

İngiliz The Times gazetesi, ABD’nin, Suriye’de desteklediği YPG’yi, Afganistan’daki gibi terk etmeyeceğine söz verdiğini aktardı.

PKK’nin Suriye kolu PYD’nin ana omurgasını oluşturan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) lideri Mazlum Kobani, Times’a verdiği demeçte, bizzat ABD Başkanı Joe Biden’ın Suriye’de kendilerini terk etmeyeceklerine yönelik söz verdiğini açıkladı.

The Times’a konuşan Kobani, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie’nin kişisel güvence vermek ve Biden’ın sözlerini aktarmak için kendisini ziyaret ettiğini ifade etti.

AFGANİSTAN’DAKİ DURUMUN OLMAYACAĞINA DAİR SÖZ VERDİ

ABD’nin Suriye’nin doğusunda 900 askerlik bir birliğinin yanı sıra, bölgede İngilizlere ait özel kuvvetlerin varlığı da biliniyor. IŞİD’e karşı kurulan koalisyonun bir parçası olan askerler, halen bölgede bulunuyor.

ABD’de son dönemde, değişen başkanlara rağmen değişmeyen Orta Doğu politikası, bölgedeki siyasi dengeler açısından oldukça önemli. Kobani, gazeteye verdiği demeçte ABD’nin Afganistan’dan çekildiğini duydukları anın, kendilerinin geleceği için benzer durumlar yaratmasından tedirgin olduklarını vurguladı.