Mansur Yavaş, yolsuzluklara konu olmuş projeyi devam ettirmekte ısrarlı

“Ankara Şehir Plancıları Odası tarafından yapılan açıklamaya göre CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş yönetimindeki ABB, Gökçek döneminden kalan ve mahkeme kararınca yapımı durdurulan inşaatın devamına izin vererek Melih Gökçek’in mirasına sahip çıktığı belirtildi.”

Mansur Yavaş, yolsuzluklara konu olmuş projeyi devam ettirmekte ısrarlı

Ankara Şehir Plancıları Odası tarafından yapılan açıklamaya göre, Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisinde kalan arazinin Gazi Üniversitesine devredileceği bildirilmiş ancak Melih Gökçek tarafından özel imtiyazlar ile donatılarak YDA gurubuna devredilmiştir. 2005 yılında açılan dava sonucunda yapımı durdurulan inşaat 2013 yılında tüm mahkeme kararlarına rağmen yeniden başlatılmış, 2018 yılına kadar Şehir Planlamacıları Odası’nın açtığı davalar sonucunda mahkeme iptal kararı vermesine rağmen inşaatın yapımı sürdürmüş.

MANSUR YAVAŞ, GÖKÇEK’İN MİRASINA SAHİP ÇIKIYOR

Şehir Planlamacıları Odasının yaptığı açıklamada “Tüm mahkeme kararlarına rağmen, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 kere onaylanan ve iptal edilen söz konusu planlarla ilgili, mahkeme kararlarının uygulanması şöyle dursun; Gökçek mirasına sahip çıkılmış ve birebir aynı planlar 12.10.2020 tarih ve 1347 ve 1348 sayılı kararlarla yeniden onaylanmıştır.” dendi.
Açıklamanın devamında ise Mansur Yavaş yönetiminin Kangrene dönüşmüş ve yolsuzluklara konu olmuş birçok başlık, ABB yönetimi tarafından tekrar gündeme getirilmekte ve uygulanmaktadır. Ankara’nın uzun vadeli arazi spekülasyonuna maruz kalan bu alan için mükerrer onaylanmış 8. plan değişikliği 2021 yılı başlarında Şehir Plancıları Odası tarafından yargıya taşındığı, bahse konu alanlarda yaşanan son gelişmelerin net bir şekilde anlaşılabilmesi için aşağıda yer alan soruların hiçbir tereddütte yer bırakmadan muhatapları tarafından açıklanması gerekmektedir denildi.

Şehir Plancıları Odasının açıklanmasını istediği sorular şöyle;

• “Demirkafes” (bugünkü adıyla YDA Center) alanında onaylanan imar planlarının Mahkeme Kararları ile defalarca hukuka, bilime ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu kesinleşmişken, Ankara Büyükşehir Belediyesi mükerrer plan kararlarını neden ısrarla onaylamaktadır?
• Bu gündem başkanlık imzası ile mi meclise gelmiştir? Mansur Yavaş neden meclis kararında veto hakkını kullanmamıştır, neden sorumluluk almamıştır?
• Yargı kararlarına karşı olarak mükerrer plan kararlarını onaylayan meclis üyeleri geçmiş dönemin suçlarına ortak olduğunun farkında mıdır?
• Demirkafes alanı ile ilgili geçmişte yapılan ihale süreçlerine ilişkin her türlü bilgi ve belge kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?
• ABB yönetimi söz konusu ihaleye ilişkin herhangi bir soruşturma açmış mıdır? Açılmışsa hangi aşamadadır?
• ABB ne zaman kamu zararının ve hukuksuzluğun inşası olan Demirkafesi mühürleyecektir?
• ABB söz konusu kent suçundan kaynaklı oluşan kamu zararının sorumlularından tazmin edilmesini sağlayacak mıdır?

Yerel müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kamuya hizmet sunmakla görevli olan yerel yönetimlerin, hukukun, bilimin ve şehircilik ilkelerinin yanında yer alması gerektiğini tekrar vurgulamak isteriz. Kente karşı işlenen tüm suçların takipçisi olmaya devam edeceğimizi ve mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.