Mali sermayenin memuru IMF'den Afganistan açıklaması

IMF, Taliban'ın kontrolü ele alması ve ülkedeki hükümetin tanınması konusunda şu anda netlik olmadığı için Afganistan'ın rezerv para ve diğer IMF kaynaklarına erişemeyeceğini duyurdu.

Mali sermayenin memuru IMF'den Afganistan açıklaması

IMF, Taliban’ın kontrolü ele alması ve ülkedeki hükümetin tanınması konusunda şu anda netlik olmadığı için Afganistan’ın rezerv para ve diğer IMF kaynaklarına erişemeyeceğini duyurdu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “uluslararası toplumun görüşlerinin her zaman olduğu gibi IMF’ye rehberlik ettiği” kaydedildi.

Açıklamada, “Şu anda uluslararası toplumda Afganistan’daki hükümetin tanınması konusunda bir netlik yok ve bunun sonucu ülke SDR’lere veya diğer IMF kaynaklarına erişemez.” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan The New York Times’ın bugün yayımlanan haberinde, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Taliban’ın IMF’nin gelecek hafta Afganistan’a sağlamayı planladığı 400 milyon doların üzerindeki SDR tahsisini engellemek için çalıştığı kaydedilmişti.

Afganistan’ın Taliban’ın kontrolüne girmesiyle ülkeden ayrılan eski Afganistan Merkez Bankası (DAB) Başkanı Ecmel Ahmedi ise Afgan hükümetinin 9 milyar dolarlık nakit rezervlerinin büyük kısmının ülke dışında tutulduğunu bildirmişti.

Ahmadi, bu paranın yaklaşık 7 milyar dolarının, tahvil, nakit, altın ve başka yatırım türleri halinde ABD Merkez Bankasında (Fed) tutulduğunu belirterek, geriye kalan kısmın da İsviçre’deki Uluslararası Ödemeler Bankasında ve başka uluslararası hesaplarda olduğunu kaydetmişti.