Makendonya göçmeni Türklere Kuzey Makedonya vatandaşlığı yolu açılıyor

Kuzey Makedonya Meclisi, “Vatandaşlık Yasası Değişikliği” yasa tasarısını kabul etti.

Makendonya göçmeni Türklere Kuzey Makedonya vatandaşlığı yolu açılıyor

Kuzey Makedonya Meclisi, “Vatandaşlık Yasası Değişikliği” yasa tasarısını kabul etti.

Ülke kanunlarındaki “Kendi anavatanına göç etmiş kişiler göçmen sayılmaz” ibaresi ortadan kalkarken; Türkiye’den göç etmiş ve vatandaşlıktan çıkmış kişiler için vatandaşlık yolu yeniden açılıyor.

Kuzey Makedonya Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı, Milletvekili Beycan İlyas, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’ye göç etmiş ve vatandaşlıktan çıkmış olan kişilerin yeniden Kuzey Makedonya vatandaşlığı elde etme hakkının doğacağını aktardı.

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN MAKEDONYALI GÖÇMENLER VATANDAŞLIK BAŞVURUSU YAPABİLECEK

Beycan İlyas, şunları yazdı:

“Bugün, Kuzey Makedonya meclisinde ‘Vatandaşlık Yasası Değişikliği’ yasa tasarısı teklifi kabul edildi. Özellikle Türkiye Cumhuriyetine göç etmiş ve vatandaşlıktan çıkmış olan kişilerin yeniden K.Makedonya vatandaşlığı elde etme hakkı doğacak.

‘Kendi anavatanına göç etmiş kişiler göçmen sayılmaz’ ibaresi ortadan kaldırıldı. TDP olarak yıllardır bu yasanın değişikliği konusunda çalışmalarımız oldu. Vatandaşlık yasasının 8.maddesinin 2.bendinde ki bu değişiklik sonucunda, Türkiyede yaşayan Makedonyalı Göçmen kardeşlerimiz vatandaşlık konusuyla ilgili başvurularını daha kolay bir şekilde yapabilecek. Bu doğrultuda belirli nedenlerden dolayı daha önce Makedonya vatandaşlığından çıkmış, ancak Makedonya vatandaşlığını tekrar elde etmek için gereken şartları dolduran kişiler tekrar vatandaşlığa başvuru yapabileceklerdir. Umarım en kısa zamanda yasa mecliste kabul edilecektir.”