Lübnan'da 'Beyrut Patlaması' protestosuna kanlı saldırı: Ordu Hizbullah yanlısı halka ateş açtı

2020'de 200'den fazla kişinin öldüğü ve 6 binden fazla kişinin de yaralandığı Beyrut Limanı'ndaki patlaması soruşturmasını protesto eden halka ateş açıldı.

Lübnan'da 'Beyrut Patlaması' protestosuna kanlı saldırı: Ordu Hizbullah yanlısı halka ateş açtı

Lübnan’ın devasa sorunlarını katmerleyen Ağustos 2020’deki Beyrut Limanı patlamasını soruşturan yargıca yönelik eleştiriler yeni bir siyasi kriz yaratırken, yargıca karşı protesto düzenlemek için Adalet Sarayı’na yürüyen göstericilere ateş açıldı.

Beyrut’ta göstericilere ateş açıldığını açıklayan Lübnan ordusundan kaynakların güncellediği sayılara göre en az 2-3 ölü, 12 yaralı var.

Öncesinde Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın soruşturmayı yürüten hakim Tarık el Bitar’ın görevden alınması talebi, güçlükle kurulan yeni hükümeti karıştırdı. Bu taleple dava da açılması üzerine 200’den fazla kişinin öldüğü ve 6 binden fazla kişinin yaralandığı Beyrut Limanı’ndaki patlamayla ilgili soruşturma 2. kez askıya alındı.

Şii partiler Hizbullah ile Emel, ortak açıklama yaparak, Beyrut’taki çatılardan ateş açan silahlı grupların protestocuları başlarından hedef aldıklarını söyledi. İki parti, amacın ülkeyi çekişmeye sürüklemek olduğunu belirterek destekçilerine sükunet çağrısı yaptı. Orduyu da faillerin yakalanması için süratle müdahalede bulunmaya davet etti.