Kuryeyi alıkoyup işkence yapan holding patronu İpek Hattat hakkında 15 yıla kadar hapis istemi

İpek Hattat'ın, eve gelen kuryeyi zorla alıkoyup telefonunu kırarak hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada 15 yıla kadar hapsi istendi.

Kuryeyi alıkoyup işkence yapan holding patronu İpek Hattat hakkında 15 yıla kadar hapis istemi

İpek Hattat ile erkek arkadaşı ve şoförünün, eve gelen kuryeyi zorla alıkoyup telefonunu kırarak hakaret ettikleri iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar İpek Hattat, Hüseyin Sami Yüzer, Veysel Güven ve müşteki Renas Demirbaş katıldı.

Taraf avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada ifadesi alınan tutuksuz sanık İpek Hattat, “Evin ses sistemini yöneten tablet bozuldu. Acil olarak yapılması için internetten bulduğum birine gönderdim. Geri geldi olmamıştı. Ertesi gün aradım olmadığını söyledim. Bana, ‘İki saat açılmaması gerekiyordu tabletin’ dedi ve sert çıktı. Ben 20 saat açmadığımı söyleyince, birini gönderip alacağını söyledi. 10 gün gelmediler. Gelmedikleri için 10 gün sonra, ‘Siz dolandırıcısınız sizi şikayet edeceğim’ dedim onlara. Böyle ufak bir şey için polisi aramadım.

Suçlamayı kabul etmiyorum. Ben gelen kuryeyi üşümemesi için içeriye davet ettim, kendisi içeriye girdi. Bu şahıs patronu ile telefonda konuşunca, ben de patronu ile konuşmak istedim. Müştekinin patronu bana telefonda hakaret etti. Benim elim ayağım titreyince elimde bulunan müşteki Renas’ın telefonu yere düştü. Ben kendisinden özür diledim ve ona yeni telefon alabileceğimi söyleyerek üzülmemesini söyledim. Daha sonra evimin pencerelerine vurulduğunu farkettim. Dışarıdaki şahısların dört sivil olduklarını gördüm, evime gelen kurye, patronunun eski polis olduğunu söyleyince gelenlerin onlar olabileceğini düşündüm. Gelen polisler sivil giyimliydi. Müştekiyi zorla evde tutmadım. Telefonunu zorla almadım. Ben de müştekiden şikayetçiyim. Kuryenin patronu beni telefonda tehdit edince polisi aramıştım” dedi.

Sanık Veysel Güven de “Ben Hattat Holding’de şoför olarak çalışıyorum. Olay esnasında, ben eve geldiğimde zaten Renas evdeydi. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Müştekiyi zorla evde tutmadım” dedi.

Renas Demirbaş, şöyle konuştu:

“Telefoncuda kurye olarak çalışıyorum. Olay günü patronum konum attı ve oraya giderek tableti almamı söyledi. Güvenlik beni içeri almak için bekletirken, 3-4 kurye girdi çıktı. Evin önünde Hüseyin Sami bey vardı, daha sonra İpek hanım da dışarı çıktı. Bana hitaben ‘bunlar dolandırıcı, bunları polise şikayet edeceğim’ diyerek, bağırmaya başladı. Yanlış bir yere geldim zannettim. Polise şikayet edeceğim, polis gelecek dedi. O sırada sitenin güvenlik amiri geldi. ‘İçeri gir, polis gelmeden seni bırakmıyorum’ dedi. İçeri girdim. Amir, ‘Çocuğu bırak suçu yok, bu kurye sadece’ dedi. Yok dedi. Telefonumu elimden alıp güvenlik amirine verdi. Patronum iki-üç kere aradı açmadı. En son İpek hanım açtı, yarım saat konuştu. Patronum çocuğu bırak, karakola git dedi. ‘Çocuk bembeyaz oldu gelmeyecek misin? Halil ağabeyi’ diyerek, küfür etti. ‘Bak telefonun 15 parçaya bölündü, artık patronun seni arayamaz’ dedi. İpek hanım içeride ‘Sen oturma kirletirsin’ diyerek, köpeğin pisliğinin olduğu yere oturmamı söyledi, ancak ben oturmadım, şikayetçiyim.”

Tanık beyanlarının da alınmasının ardından cumhuriyet savcısı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Mütalaada, 3 sanığın, “birden fazla kişiyle birlikte kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 2 yıldan 10’ar yıla kadar hapsi istendi.

Sanıklardan Hattat’ın ayrıca “mala zarar verme” suçundan 4 aydan 3 yıla ve “hakaret” suçundan 3 aydan 2 yıla kadar olmak üzere toplam 7 aydan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması, “tehdit” suçundan ise ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesi talep edildi.

Mütalaada ayrıca sanıkların “konutta yağma” suçunun yasal unsurları oluşmadığından beraatleri talep edildi.

Tarafların mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre istemeleri üzerine duruşma ertelendi.