Küba halkından ambargo protestosu

Yüzlerce Kübalı, Havana sahillerinde Genç Komünistler Birliği'nin (UJC) çağrısıyla, “Ablukayı durdur” ve “Yaşam için el ele” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Küba halkından ambargo protestosu

Küba halkı, başkent Havana’da ABD’nin uyguladığı 60 yıllık ambargoya karşı, gösteri yürüyüşü düzenledi.

Yüzlerce Kübalı, ABD’nin ülkelerine uyguladığı 60 yıllık ambargoyu protesto etmek için tarihi Küba arabaları, bisikletler ve motorlarla Havana sahillerinde Genç Komünistler Birliği’nin (UJC) çağrısıyla, “Ablukayı durdur” ve “Yaşam için el ele” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Protestolar, yeni ABD yönetimine, Trump döneminde uygulanan ağır ambargoların kaldırılması mesajını taşırken, Granma.cu sitesinde yayımlanan protesto gösterilerinin, “Ablukaların sona ermesi ve yaptırımların kaldırılması” amacıyla düzenlendiği vurgulandı.

Birgün’ün haberine göre, Küba Cumhurbaşkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez, “Adil olan için mücadele bizi birleştiriyor” diyerek, “Bir ülkeyi hayal etmek ve sürdürmek için ambargolar kalkmalı ve dayanışma yükseltilmeli” ifadelerini kullandı.

UJC Ulusal Komitesi’nin birinci sekreteri Diosvany Acosta Abrahante, “Genç Kübalıların her zaman savaşmak, haklarımızı talep etmek, devrimin çalışmalarını sürdürmek için motivasyonları olacak” diyerek motivasyon mesajları verdi.

TRUMP DÖNEMİNDE AMBARGOLARI ARTIRMAK İÇİN 200’DEN FAZLA GİRİŞİM

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimi, Küba’ya on yıllardır uygulanan ticaret ambargosunu dört yıl boyunca sıkılaştırmak için 200’den fazla girişimde bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, başkanlık kampanyası sırasında Trump’ın Küba’ya uyguladığı sert ambargoları ve insanlık dışı uygulamaları tersine çevirme sözü vererek, çabalayacağının sözünü vermişti.

Trump döneminde uygulanan ambargolar, sosyalist Küba’nın ekonomisine daha fazla zarar vererek insanları açlık ve gıda kıtlılığıyla karşı karşıya kalmayı amaçlıyordu.

Eylmelere katılan Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez medyaya verdiği demeçte, “Ablukanın sona ermesini talep ediyoruz. Trump hükümeti sırasında, COVID-19 salgınının ortasında ablukanın fırsatçı olarak sıkılaştırılması, onu daha da soykırımcı hale getiriyor” diyerek önceki dönemlerde Küba’ya karşı alınan insanlık dışı ambargo kararlarını eleştirdi.