Komünistlerden Soylu'ya tepki: Yetkilerini aşmaktadır, yasaların üstünde değildir!

Türkiye Komünist Hareketi(TKH) tarafından yayınlanan "Komünistler Diyor Ki" bülteninde, Süleyman Soylu'nun yasa tanımaz, yetkilerini aşan ve kendini meclisin, yasaların, anayasanın üstünde gören adımlarına tepki gösterildi.

Komünistlerden Soylu'ya tepki: Yetkilerini aşmaktadır, yasaların üstünde değildir!

Türkiye Komünist Hareketi(TKH) tarafından yayınlanan “Komünistler Diyor Ki” bülteninde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun son dönemde hiçbir yasayı tanımaz şekilde “başkanlık yetkilerine” benzer adımlarına tepki gösterildi. Bültenin tam metni şu şekilde:

Süleyman Soylu yetkilerini aşmaktadır!
Soylu, yasaların, anayasanın ve Meclis’in üstünde değildir!

Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı olarak, yetkilerini aşmaktadır. Cumhurbaşkanı kararnamelerine özenerek “başkanlık yetkilerine” benzer adımlar atmaktadır. Erdoğan’ın Meclis ve Meclis yetkisindeki kanunları yok sayarak kararnamelerle ülkeyi yönetmesinin bir örneğini bu sefer Bakanlık genelgeleriyle görmekteyiz.

Kendini Meclis’in, hükümetin ve yasaların üzerine koyan Süleyman Soylu’nun açıklamaları ve talimatları açık bir şekilde Anayasa’nın ayaklar altına alınmasıdır.

Alkol satışının Soylu’nun genelgesi ve talimatıyla yasaklanması, yine aynı şekilde kamu ve kişi güvenliğinden sorumlu polisin fotoğraflarının bile çekilmesinin ya da görüntü bile alınmasının “KVKK’ya dayandırılarak” salt bir genelge üzerinden yasaklanması hukuk devletinde yeri olmayan uygulamalardır. Polisin hukuk dışı uygulamalarının saklanmasının istenmesinin amacı nedir? Polisin basın tarafından görüntüsünün alınmasından neden korkulmaktadır?

Erdoğan Padişah olmadığı gibi Soylu hiç değildir! Türkiye ise hanedanlık ya da babanızın çiftliği ise hiç değildir!

Süleyman Soylu, laik hukuk devletinin İçişleri Bakanı gibi değil, bir tarikat temsilcisi ve istibdat rejiminin kraldan çok kralcı adamı gibi davranmaktadır.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hukukun, yasaların, Meclis’in ve anayasanın üstünde değildir!”