Komünistlerden çifte standart tepkisi: Bir yanda lebalep kongreler bir yanda yasaklar

''Zafer Bayramı etkinliklerine yasaklar getirilmiş, yasak zamanlamaları AKP’nin takvimine göre ayarlanmış, komünistlerin buluşmasına engel konularak, AKP’nin Haliç Kongre Merkezindeki üye kayıt toplantısı yapmasının önü açılmıştı.''

Komünistlerden çifte standart tepkisi: Bir yanda lebalep kongreler bir yanda yasaklar

Pandemi koşullarında kapalı salonlarda halkın sağlığını hiçe sayarak düzenlenen ‘lebalep’ dolu AKP kongreleri devam ederken, Türkiye Komünist Hareketi (TKH), etkinliklerinde her türlü sosyal mesafe ve koronavirüs önlemlerini alacaklarını Valiliğe bildirmelerine rağmen yasakla karşılaşmıştı.

Konuyla ilgili TKH tarafından yapılan açıklamada, ‘yasak zamanlamaları AKP’nin takvimine göre ayarlanmış, komünistlerin buluşmasına engel konularak, AKP’nin Haliç Kongre Merkezindeki üye kayıt toplantısı yapmasının önünün açıldığı’ hatırlatıldı.

Komünistlere konulan ‘yasaklamayı onaylayan’ karara itiraz edileceği belirtilen açıklamanın tamamı şu şekilde:

”Türkiye Komünist Hareketi olarak, partimizin 100. kuruluş yıldönümü için 13.09.2020 tarihinde Kartal Meydanı’nda açık havada yapacağımız etkinlik, İstanbul Valiliği tarafından pandemi gerekçe gösterilerek fiilen yasaklanmış, bu karar hukukçularımız tarafından idari yargıya taşınmıştı.

İstanbul 6. İdare mahkemesi başvurumuz ile ilgili olarak “ yasaklamaya onay” veren kararı ile davamızı reddetti.

Kararın gerekçesinde, “Ülkemizde henüz etkisini sürdüren, koruyucu bir ilacı olmayan, ve ölümcül etkisi olduğu da herkesçe bilinen koronovirüs salgının yayılmasını önlemek amacıyla, açık yer toplantısı düzenleme taleplerinin reddine ilişkin işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi.

Benzer zamanlarda kamuoyunun da hatırlayacağı gibi, Zafer Bayramı etkinliklerine yasaklar getirilmiş, yasak zamanlamaları AKP’nin takvimine göre ayarlanmış, komünistlerin buluşmasına engel konularak, AKP’nin Haliç Kongre Merkezindeki üye kayıt toplantısı yapmasının önü açılmıştı.

Bugün pandemi koşullarında kış mevsimine ve virüsün yayılma hızına rağmen üstelik kapalı salonlarda halkın sağlığını hiçe sayarak düzenlenen AKP kongreleri devam ederken, mahkeme her ne hikmetse, komünistlerin açık havada, yaz koşullarında sosyal mesafe gözetilerek yapacağı buluşmanın halk sağlığını tehdit edeceğini düşünmüş, kararında toplantının yapılma koşullarının ölçülülüğüne, AKP valilerinin ise ölçüsüzlüğüne dair tek bir gerekçe sunamamış, komünistlere konulan yasaklamayı onaylamıştır.

Bu karara itiraz edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bakalım, “Kapalı alanlarda bir siyasi parti lebalep toplantı yaparken, başka bir siyasi parti açık havada neden toplantı yapamasın?” diyebilecekler mi?

Bakalım, “Valiliğin çifte standart uygulamasının siyasi parti faaliyetini engellemek anlamına geldiğini” tespit edebilecek mi?”