Komünistlerden asgari ücret açıklaması: Emekçiler kendi iktidarları için harekete geçmeli

Asgari ücret görüşmelerinden emekçilere "büyük bir kazık" çıktığı belirtilen TKH açıklamasında, emekçilere beyaz-mavi yaka, vasıflı-vasıfsız, kamu-özel ayrımı yapmadan kendi iktidarı için ortak mücadele çağrısında bulunuldu.

Komünistlerden asgari ücret açıklaması: Emekçiler kendi iktidarları için harekete geçmeli

Türkiye Komünist Hareketi, AKP iktidarının 2022 yılı için açıkladığı asgari ücretle ilgili bir açıklama yaptı.

Yoksulluk sınırının 10 bin TL’yi aştığı, açlık sınırının 3 bin 500 TL’yi bulduğu bir ülkede asgari ücretin net 4253 TL olarak belirlenmesinin göz boyamaktan fazlasıyla açıklanamayacağı belirtilen açıklamada ““İhracat yaparak kazanacağız” diyen AKP iktidarının kimin cebini düşündüğü bellidir: büyük patronların, uluslararası tekellerin! TL ile ödeyip, dolar ile kazanan uluslararası tekeller, büyük patronlar ve bankalar, asgari ücret artışından etkilenmemektedir” denildi.

Tüm emekçilerin bu göz boyamaya ortak bir mücadele vermesiyle karşı çıkabileceğine işaret edilen açıklamada “Bugün beyaz yakalı,mavi yakalı, vasıflı yada vasıfsız, özel sektör-kamu çalışanı arasında bir çıkar farkı yoktur. Ortalama ücretin asgari ücret olduğu bir yerde, işçi sınıfı için tüm ayrımlar geride bırakılmalıdır” vurgusunda bulunuldu.

TKH’nin “Patrona “azami” kıyak, işçiye “asgari” kazık!” başlıklı açıklaması şöyle:

“2022 yılının asgari ücreti açıklandı: Net 4253 TL. İktidar, sermaye ve sarı sendika tarafından büyük bir zafer olarak açıklanan asgari ücret artışı yüzde 50 olarak duyuruldu. Şişirme rakamlarla ve vergi oyunlarıyla asgari ücret yüksek gösterilmeye çalışılırken, AKP ve sermaye gerçekleri gizleyemedi.

AKP, bir yıl içinde asgari ücreti arttırarak düşürmeyi başaran bir iktidardır!

2020 yılında asgari ücretli dolar cinsinden 382 dolar alırken, 2021 yılında asgari ücretli 273 dolar kazanabilmektedir!

“İhracat yaparak kazanacağız” diyen AKP iktidarının kimin cebini düşündüğü bellidir: büyük patronların, uluslararası tekellerin!

TL ile ödeyip, dolar ile kazanan uluslararası tekeller, büyük patronlar ve bankalar, asgari ücret artışından etkilenmemektedir. Dahası bu asgari ücret artışı ile asgari ücret ve ortalama ücret birbirine eşitlenmiştir.

Üstelik asgari ücretli için patronun ödemesi gereken vergiler de kaldırılırken, vergi yükü devletin üzerine, bir başka deyişle emekçinin üstüne bırakılmıştır.

AKP iktidarı göz boyamakta, patrona azami kıyak, işçiye ise asgari kazık sunmaktadır.

Yoksulluk sınırının 10 bin TL’yi aştığı, açlık sınırının 3 bin 500 TL’yi bulduğu bir ülkede asgari ücretin net 4253 TL olarak belirlenmesi, göz boyamaktan fazlasıyla açıklanamaz.

Tüm emekçiler bu göz boyamaya ancak ortak bir mücadele verebilirse karşı çıkabilirler. Bugün beyaz yakalı,mavi yakalı, vasıflı yada vasıfsız, özel sektör-kamu çalışanı arasında bir çıkar farkı yoktur. Ortalama ücretin asgari ücret olduğu bir yerde, işçi sınıfı için tüm ayrımlar geride bırakılmalıdır.

İktidar-sermaye-sarı sendika arasında yürütülen bu çadır tiyatrosundan emekçiye büyük bir kazık çıkmıştır.

Emekçiler iktidar-sermaye-sarı sendika ortaklığına karşı ayağa kalkmalı, işsizliğe, yoksulluğa ve pahalılığa karşı kendi iktidarını kurmak için harekete geçirmelidir.

Asgari değil, insanca bir yaşam yalnızca emekçilerin ellerindedir!

Türkiye Komünist Hareketi”