Komünistler, Gezi Parkı kararına itiraz edecek

TKH İstanbul İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, İstanbullu yurttaşların bu hukuksuz kararı onaylamamakta olduğu vurgulanırken, itiraz dilekçelerinin 24 Mart Çarşamba günü saat 13:00'da İstanbul 1. Bölge Vakıflar Müdürlüğü'ne ileteceği belirtildi.

Komünistler, Gezi Parkı kararına itiraz edecek

Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Gezi Parkı’nın mülkiyetinin Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devreldilmesine itiraz edecek. TKH İstanbul İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, İstanbullu yurttaşların bu hukuksuz kararı onaylamamakta olduğu vurgulanırken, itiraz dilekçelerinin 24 Mart Çarşamba günü saat 13:00’da İstanbul 1. Bölge Vakıflar Müdürlüğü’ne ileteceği belirtildi.

“Gezi Parkı İstanbul halkınındır! Devir kararı geri alınsın!” başlığıyla yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İstanbul Taksim Gezi Parkı’nın alelacele bir kararla belediye mülkünden alınarak vakıf mülküne geçirilmesini kabul etmiyoruz.

Vakıflar Kanunu’nun 30. maddesine dayanarak yapılan bu işlemin kamu yararı gözetmediği görülmekle birlikte siyasi bir tercihin ürünü olduğu da açıktır. Kararın alınma biçiminden tutun jet hızıyla tapu tescilinin yapılması da bunun bir göstergesidir.

İstanbullu yurttaşlar bu hukuksuz kararı onaylamamaktadır. Bunun göstergesi olarak karara karşı hazırlamış olduğumuz itiraz dilekçelerini 24 Mart Çarşamba günü saat 13:00’da İstanbul 1. Bölge Vakıflar Müdürlüğü’ne ileteceğiz.

Gezi Parkı halkın malıdır. Günümüzde var olup olmadığı bile belli olmayan bir vakfın değil. Devir kararı geri alınmalıdır.”