Kod-29 ile işten atılan işçilerden patronlar hakkında suç duyurusu

Gaziantep’te Kod-29 ile işten atılan DİSK- Tekstil üyesi Yasin Kaplan ve Güven Boya işçileri fabrika yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kod-29 ile işten atılan işçilerden patronlar hakkında suç duyurusu

Gaziantep’te, patronların pandemide işten çıkarmaların yasaklanmasıyla sarıldığı Kod-29 ile işten çıkarılan işçiler fabrika yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sendikalı oldukları gerekçesiyle Kod-29 ile işten çıkarılan ve fabrika önünde eylemlerini sürdüren Yasin Kaplan Halı ve Güven Boya işçileri, patronlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

DİSK-Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, yapılan suç duyurusunun ardından konuşarak, “İşçileri ahlaksızlık ve kötü niyetle suçlayan ve Kod 29 ile işten atan patronlara ve işyeri yönetimlerine sesleniyoruz. Sendikalı olmak kötü niyet değildir, zam istemek ahlaksızlık değildir, işten atılan arkadaşına sahip çıkmak ahlaksızlık değildir, yasal haklarını kullanmak ahlaksızlık değildir.” ifadelerini kullandı.

“PATRONLAR SUÇ İŞLİYOR”

Türkmen’in açıklaması şöyle:

“İşçilere, kademe yükseltme karşılığında sendikadan istifa etmeyi dayatmak suçtur. İşçilerin T.C. numaralarını ve e-devlet şifrelerini vermeye zorlamak, işçilerin üstünü arayarak telefonlarına el koymak, işçilerin telefonlarını incelemek suçtur. İşçileri tek tek sorgu odasına çağırıp sorguya çekmek suçtur. Sendikadan istifa etmeleri için işçiler üzerinde baskı kurmak suçtur. Yasin Kaplan yönetimi ve özellikle de insan kaynakları müdürü Nezmin Geyik, işçilere karşı bütün bu suçları işleyerek kendini yasaların üstünde görmektedir.

Bu suçların hepsini işveren ve işyeri yönetimi işliyor. İşçileri ahlaksızlık ve kötü niyetle suçlayarak işten atanlar onlar; yasaları çiğneyen, işçilerin anayasal hakkını kullanmasına engel olan, türlü suçları işleyenler onlar, fakat ahlaksızlık ve kötü niyetle suçlanan işçiler.”

“YASAL HAKLARINI KULLANMAK AHLAKSIZLIK DEĞİLDİR”

“İşçileri ahlaksızlık ve kötü niyetle suçlayan ve Kod 29 ile işten atan patronlara ve işyeri yönetimlerine sesleniyoruz. Sendikalı olmak kötü niyet değildir, zam istemek ahlaksızlık değildir, işten atılan arkadaşına sahip çıkmak ahlaksızlık değildir, yasal haklarını kullanmak ahlaksızlık değildir.

Ama sendikalı olduğu için işçiyi işten atmak, işçilerin yasal ve anayasal haklarını çiğnemek, işçileri tehdit etmek, baskı yapmak, mobing uygulamak hiç de iyi niyetli ve ahlaklı davranışlar değildir. Bu iki fabrika, işçiler üzerinde baskı kurarak, mobbing uygulayarak, sendikalı işçilere baskı yaparak suç işlemektedir. İki fabrika yönetimine de bir kez daha sesleniyoruz; bu suçları işlemekten vazgeçin.

Ve buradan çalışma bakanlığına, ildeki çalışma bölge müdürlüğü yetkililerine, bu kentte yasaları korumak ve adaleti sağlamakla yükümlü olan tüm yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Başta bu iki fabrikada olmak üzere, Gaziantep OSB’de binlerce işçiye karşı patronların işlediği bu suçlara daha fazla seyirci kalmayın.”