Koalisyon için rakiplerine çağrıda bulunan Netanyahu: İstikrarlı bir sağcı hükümete ihtiyacımız var

2 yıl içerisinde 4'üncü kez yapılan seçimler sonucunda sandıktan yeniden koalisyon çıkan İsrail'de Binyamin Netanyahu, hükümet kurmak için rakiplerine çağrıda bulunmaya devam ederek, "İsrail vatandaşlarıyla ilgilenmek için yıllarca istikrarlı bir sağcı hükümete ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Koalisyon için rakiplerine çağrıda bulunan Netanyahu: İstikrarlı bir sağcı hükümete ihtiyacımız var

Hükümet krizi devam eden İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi ile Savunma Bakanı Benny Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz Partisi koalisyonunun Aralık ayında bütçe görüşmelerindeki anlaşmazlık nedeni ile çökmesinin ardından İsrail 23 Mart’ta yeniden sandık başına gitmişti. Ülkede 2 yıl içerisinde 4’üncü kez yapılan seçimler sonucunda sandıktan yeniden koalisyon çıkmıştı.

“VATAN MÜCADELESİ BİTMİYOR”

Netanyahu, partisinin yeni bir koalisyon hükümeti kuracağına duyduğu güveni ifade ederek, “İsrail toprakları ve vatan mücadelesi bitmiyor. Yerleşim mücadelesi bitmiyor. Kendimizi savunma hakkımız için verdiğimiz mücadele bitmiyor, nükleer anlaşmaya dönmek isteyen İran’a karşı savaş da bitmiyor” dedi.

“İSTİKRARLI BİR SAĞCI HÜKÜMETE İHTİYACIMIZ VAR”

“Bu zorluklarla ve önümüzde duran muazzam fırsatlarla karşı karşıya kaldığımızda, şimdi tüm İsrail vatandaşlarıyla ilgilenmek için yıllarca istikrarlı bir sağcı hükümete ihtiyacımız var” diyen Netanyahu, “Şu anda talep edilen de bu ve Tanrı’nın yardımıyla bunu başaracağız. Bunun mümkün olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

LİKUD SEÇİMLERDE KAZANDIĞI 30 SANDALYEYLE PARLAMENTONUN 4’TE 1’İNİ OLUŞTURMUŞTU

Netanyahu’nun partisi Likud, 23 Mart seçimlerinde 30 sandalye kazanmış, bir önceki seçimlere göre 7 sandalye kaybetmişti. Likud, 120 sandalyeli parlamentonun 4’te 1’ini oluşturmuştu. Netanyahu’nun yeni bir hükümet kurmak için ise 61 sandalyeli bir koalisyona ihtiyacı var.

“AŞIRI SAĞ HÜKÜMET BAŞIMIZA FELAKET GETİRECEK”

Savunma Bakanı Benny Gantz dün yaptığı açıklamada ise, Netanyahu başkanlığındaki yeni bir aşırı sağ hükümetinin bir “felaket getireceğini” ifade ederek, Netanyahu’nun dengesiz bir hükümet oluşturacağını belirtti. Gantz, Netanyahu ile yeni bir koalisyon yapmayacağının sinyalini vererek, “Değerlerinde dürüst olanlarla gideceğiz, kişisel çıkarları ön planda olanlarla mesafeli olacağız” dedi.

İsrail’de yeni bir hükümetinin kurulamaması halinde yeniden seçime gidilecek.