KKTC'de Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanlığı'na Faiz Sucuoğlu seçildi

KKTC'de Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanlığı ve Başbakanlık'tan istifa eden Ersan Saner'in yerine UBP'nin başına Faiz Sucuoğlu seçildi.

KKTC'de Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanlığı'na Faiz Sucuoğlu seçildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’de Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanlığı ve Başbakanlık’tan istifa eden Ersan Saner’in yerine UBP’nin başına Faiz Sucuoğlu seçildi. Faiz Sucuoğlu  “Müstehcen” görüntüleri internete sızdırıldıktan sonra istifaden Ersan Saner’in görevi devralacak.  Sucuoğlu, seçimi kazanmasının ardından yaptığı konuşmada, tek hedeflerinin “tek başına iktidar” olduğunu  söyledi.  Cumhurbaşkanı Tatar, en yakın tarihte UBP’nin yeni genel başkanı Sucuoğlu’na yeni hükümeti kurma görevi vermesi bekleniyor.

UBP’nin 22. Olağan Kurultayı, 30-31 Ekim tarihlerinde Lefkoşa’daki Atatürk Spor Salonu’nda yapıldı.

Kurultayda genel başkanlık için Sucuoğlu, Hasan Taçoy ve Zorlu Töre yarıştı.

Oyların yüzde 60,7’sini alan Sucuoğlu, UBP Genel Başkanı seçildi.

Diğer adaylardan Taçoy, yüzde 32,9; Töre ise yüzde 5,4 oy aldı.

İki gün süren oylamada toplam 8 bin 727 oy kullanıldı.

Sucuoğlu 5 bin 295, Taçoy 2 bin 869 ve Töre 468 oy alırken 95 oy ise geçersiz sayıldı.

UBP Divan Başkanı Sunat Atun, sonuçları açıklayarak ilk turda salt çoğunluğu elde eden Sucuoğlu’nu UBP’nin yeni genel başkanı ilan etti.

“TEK BAŞINA İKTİDAR”

Sucuoğlu, seçimi kazanmasının ardından yaptığı konuşmada, tek hedeflerinin “tek başına iktidar” olduğunu belirtti.

Diğer adaylara da teşekkür eden Sucuoğlu, “Hepimiz aynı geminin içerisindeyiz. Gemi su alırsa hepimiz zarar görürüz. Biz gemiyi batırmayacağız. Hiç kimse kaybetmeyecek, omuz omuza devam edeceğiz” dedi.

Sucuoğlu, UBP’nin, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Kıbrıs konusunda ortaya koyduğu tezlerin hepsine yüzde yüz destek verdiğini söyledi

Erken seçim sonu veya seçime kadar kurulacak seçim hükümetinin en önemli hedefinin ekonomi olacağını vurgulayan Sucuoğlu, “Vatandaşımızın cebindeki 5 kuruşu 10 kuruş nasıl yapabiliriz, onun kavgasını ve mücadelesini vereceğiz” dedi.

HÜKÜMET KURMA GÖREVİ SUCUOĞLU’NA

Cumhurbaşkanı Tatar, en yakın tarihte UBP’nin yeni genel başkanı Sucuoğlu’na yeni hükümeti kurma görevi vermesi; Sucuoğlu ile görüşmesinde erken seçim konusunu da ele alması bekleniyor.

KKTC’de eski UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersan Saner, 13 Ekim’de, Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ile kurdukları koalisyon hükümetinin istifasını Cumhurbaşkanı Tatar’a sunmuştu.