Kılıçdaroğlu'ndan HDP açılımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz" dedi, Kürt sorununu HDP ile çözebileceklerini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu'ndan HDP açılımı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci ve belgesel yapımcısı Günel Cantak’ın “Bay Kemal ve İttifakları” belgeselinin ilk bölümünde Kürt sorununa dair konuştu.

Kılıçdaroğlu, 2015 seçimlerinde HDP’nin parti olarak Meclis’e girmesini desteklediğini ifade ederken “Siyaset kurumunun 35-40 yıldır çözemediği bir Kürt sorunu var. Kürt sorunu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. Devlet dediğiniz kurum gayrimeşru bir organla muhatap olmaz. Erdoğan bunu yaptı. Devleti, İmralı ile muhatap kıldı. Mesela İmralı meşru bir organ değil.” dedi.

Kılıçdaroğlu “Meşru organ kimdir? HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz. Halkın desteği var. Parlamentoya gelmiş, dolayısıyla parlamentonun içinde bulunuyor görevini yapıyor. Dolayısıyla eğer bu sorun çözülecekse meşru bir organla da biz bu sorunu çözebiliriz; bu düşüncedeydim. Bugün de aynı düşüncedeyim” ifadelerini kullandı.