Kılıçdaroğlu'ndan '5'li çete' yanıtı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal bir görüşme gerçekleştirdi

Kılıçdaroğlu'ndan '5'li çete' yanıtı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile görüştü. Görüşmenin ardından iki lider, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

TÜSİAD AÇIKLAMASI

TÜSİAD’ın yaptığı ‘iktisat bilimine dönülmeli’ açıklamasını değerlendiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede üretim yapan herkesin konuşmaya hakkı var. Siz konuşmayın ben konuşacağım diyor. Üretim yapan insanlara sorun, en büyük dertleri şu. Önümüzü göremiyoruz diyorlar, dolar ne olacak bilemiyoruz diyorlar. Beyefendi sarayda olduğu için, sarayın dışını göremediği için dünyada ve Türkiye’deki gelişmeleri bilmiyor. Kendisini uyarıyorlar bu yanlış diyorlar. Ekonomi bilimine vurgu yapıyorlar, bilime vurgu bile rahatsız ediyor onu. Sevgili peygamberimiz ‘İlim Çin’de olsa bile gidin alın’ diyor. Devleti yönetemiyorlar ve bunu sokaktaki vatandaş biliyor” ifadelerini kullandı.

Uysal ise TÜSİAD’ın açıklamasının daha yüksek tonda olması gerektiğini savunarak, “Demokrasiyi nasıl yorumladıklarını görüyoruz. Bugün bu ülkede herkes konuşacak. Sadece birinci derecede sorumlu siyasi parti liderlerinin değil, tüm kurumların konuması gerekiyor. Bir facia yaşıyoruz. TOBB ve Ziraat odaları kısık sesle açıklama yapıyorlar. Sorumluluk sadece siyasetin değil. İktidar çökmüştür. TÜSİAD’nın sınırlı ve net bir açıklaması var. Açıklamanın daha yüksek ses tonuyla olması gerekir. Yanlışı düzeltmek isteyenler bu tenkitlerden korkmazlar” ifadelerini kullandı.

‘5’Lİ ÇETE’ YANITI

Geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan, Kılıçdaroğlu’nun ‘5’li çete’ olarak tanımladığı Kolin, Cengiz, Limak, Kalyon ve Makyol şirketlerinin CHP ve İyi Parti’yle görüşmek istedikleri yönündeki haberler de Kılıçdaroğlu’na soruldu.

Kılıçdaroğlu konuyla ilgili, “Benim bilgim yok, böyle bir talep oldu mu bilmiyorum, bize yansıyan bir talep yok.” ifadelerini kullandı.