Kendisinden boşanan eşini felç bırakan suçluya 'gelecekteki hayat' indirimi

Eşi ile boşanma aşamasında olan ve bu süreçte eşini silahla vurarak felç olmasına neden olan Emre Aşkın'ın davasında mahkeme verdiği cezada 'gelecekteki hayat' indirimi uyguladı.

Kendisinden boşanan eşini felç bırakan suçluya 'gelecekteki hayat' indirimi

Boşanma aşamasında olduğu Handan Aşkın’ı silahla vurarak felç olmasına sebep olan, ağabeyini de ağır yaralayan Emre Aşkın isimli erkeğe verilen ‘iyi hal’ indirimli 23 yıl hapis cezasının gerekçesi açıklandı. Aşkın’ın ‘pişmanlığı’ ve ‘verilecek cezanın geleceği üzerindeki etkileri’ indirim sebebi sayıldı. Handan Aşkın, “Peki benim geleceğim ne olacak?” diye tepki gösterdi.

11 Mart 2016 günü, Handan Aşkın ve ağabeyi Sedat Sevin, eşyalarını almak için İstanbul Gaziosmanpaşa’daki eve gitti. Bu sırada Emre Aşkın, ölüm tehditleri savurarak silahını çekti ve iki kardeşe kurşun yağdırdı. İki kardeş ağır yaralandı. Handan Aşkın, felç kalırken vücudundaki bir kurşun da çıkarılamadı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Emre Aşkın’ı, Handan Aşkın’ı ve Sedat Sevin’i ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlarından iyi hal indirimi uygulayarak 29 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı. Dosyayı inceleyen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, cezayı fazla bularak ‘makul’ ceza verilmesi için kararı bozdu. Yeniden görülen davada, Emre Aşkın, 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hürriyet gazetesinden Ayşegül Usta’nın haberine göre, mahkeme gerekçeli kararında, Emre Aşkın’ın ‘pişman olması’ ve ‘verilecek cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri’ni lehine indirim sebebi olarak açıkladı. Kararda, öldürme kastıyla hareket edilse de olayın teşebbüste kaldığına vurgu yapıldı. Handan Aşkın’ın avukatı Gül Erdoğmuş karara itiraz etti.

HALA TEHDİT ETMEYE DEVAM EDİYOR

Karara isyan eden Handan Aşkın, “Kravat takıyor, pişmanım diyor, iyi hal indirimi yapılıyor. Benim hayatımın yarım kalması, bir şeyleri tek başıma yapamamam, bağımsız olarak hareket edememem, hayata dahil olamamam göze alınmıyor. Ödül gibi indirim yapılıyor. Mahkeme onun gelecekteki hayatı üzerindeki etkisini düşünerek cezasında indirim yapmış. Peki ya benim gelecekteki hayatım ne olacak?” dedi.

Emre Aşkın’ın tehditlerine devam ettiğini söyleyen Handan Aşkın, “Malulen emekli oldum, emekli maaşımın dışında hiçbir gelirim yok. Ev işlerinde de çocuklarım yardım ediyor. Bu soyadından kurtulmak istiyorum. Onun hak ettiği cezayı alması için ben bu kadar çırpınırken o daha çok indirim alıyor. Dolaylı yollardan kulağıma geldi. Diyormuş ki; ‘Sosyal medyada çok gözükmesin, kendini bu kadar rahat hissetmesin, bir firar etmeme bakar, kaldığım işe devam ederim.’ Çıkarsa kaldığı yerden devam edecek hayatımı zindana çevirecek” dedi.