Kendilerini korumak isteyen sağlık emekçilerine hapis cezası verildi

Saldırıya uğrayan hemşire arkadaiını korumaya çalışan sağlık memurna ceza verildi.

Kendilerini korumak isteyen sağlık emekçilerine hapis cezası verildi

Yaklaşık 4 yıl önce Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan sağlık memuru Bülent Akdemir çalışma arkadaşı hemşireye yapılan saldırıdan onu korumak isterken saldırganın üzerine sıcak çay döktüğü için hapis cezasına çarptırıldı.

BEN CEZA ALDIM SALDIRGAN MAHKEMEYE BİLE ÇIKMADI

Hapis kararı kamu yararına çalıştırma cezasına çevrilirken şimdi Covid-19 servisinde çalışan Akdemir, okul veya cezaevi gibi bir kamu kurumunda görevlendirilecek. Cumhuriyet’teki habere göre, karara tepki gösteren Akdemir, “Darp edildim, hasta yakınları ve oradaki insanlar müdahale  edip beni adamların elinden kurtardı. Aynı günün gecesi bu kişiler tarafından kaçırılmak istendim. Asıl saldırgan mahkemeye bile çıkmadı. Cezayı ben aldım” diye konuştu.

Kendisini silahla tehdit eden Ş.U. adlı kişinin mahkemeye bir türlü çıkarılmadığını belirten Akdemir, şöyle konuştu:

“İki darp raporum ve iş görmez raporum var. Bu kişiler kamera kaydına rağmen bir türlü mahkeme karşısına çıkarılamadılar. İki ayrı mahkeme görüldü. 2 bin lira para cezası aldılar. 4 yıl geçti ve sonuç alamadım. Olay sırasında bu kişilerin üzerine çay döküldüğü için hâkim de bu çay dökülme olayını silah olarak gördü, bana 100 gün hapis cezası kesti. Bu ceza kamu yararına çalıştırma cezasına çevrildi. Ben neticede bir kamu görevlisiyim, pandemide Covid servisinde çalışıyorum. Ama bir okul veya cezaevinde görevlendirileceğim muhtemelen.”