Kendi bakanlığına dezenfektan satan Pekcan satışı yüksek fiyattan yapmış

Bakanlığını yaptığı Ticaret Bakanlığına dezenfektan satan Ruhsar Pekcan'ın sattığı dezenfektanı piyasanın üstünde bir fiyata sattığı ortaya çıktı.

Kendi bakanlığına dezenfektan satan Pekcan satışı yüksek fiyattan yapmış

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşine ait şirketin bakanlığa satmış olduğu dezenfektanların fiyatının piyasanın çokça üzerinde olduğu ortaya çıktı.

Pekcan ailesine ait olan Nonoksia adlı şirketten yapılan satışta Ticaret Bakanlığı’na 175 TL’ye verilen beş litrelik dezenfektanın aracı kuruluşa 100 TL’ye satıldığı, aracı kuruluşun da piyasada 150 TL’ye satışa sunduğu ifade ediliyor. Aynı dezenfektanın muadillerinin ise piyasada daha ucuz fiyatlara satıldığı da sektör tarafından bilinmekte.

Sözcü’deki habere göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla söz konusu dezenfektan alışverişinin medyaya yansımasının hemen ardından görevden alınan Pekcan’ın şirketine söz konusu satış için 1.5 milyon TL ile 9 milyon TL ödendiği ileri ortaya çıkmıştı. OdaTV’nin yayınladığı 18 Kasım 2020 tarihli faturada, beş litrelik dezenfektan için 175 TL fiyat biçildiği görülüyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından önceki gün yapılan açıklamada da alışveriş kabul edilerek, Pekcan Ailesi’nin şirketinden 507.880 TL’lik dezenfektan alındığı belirtildi. Açıklamada, “Gerekli tüm ürün/fiyat araştırmaları yapılarak, piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirilmiştir” denildi. Oysa Nanoksia’nın dezenfektanı aracı bir firmaya 21 Aralık 2020’de 100 TL’ye sattığı ortaya çıktı. Aynı aracı firmanın dezenfektanı 8 Ocak 2021’de 150 TL’den piyasaya verdiği öğrenildi.

Bu arada, Nanoksia’nın en pahalı dezenfektanlardan biri olduğu belirtiliyor. Muadillerinin beş litresinin 75 TL’ye satıldığı kaydediliyor.

Kendi Bakanlığına dezenfektan satan Pekcan satışı yüksek fiyattan yapmış