Karamollaoğlu'ndan Süleyman Soylu'ya istifa çağrısı

Saadet Partisi lideri, Soylu'nun istifa etmesi gerektiğini; değilse Erdoğan'ın görevden alması gerektiğini yazdı.

Karamollaoğlu'ndan Süleyman Soylu'ya istifa çağrısı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, adını anmadan Sedat Peker’in gündeme getirdiği iddiaları değerlendirdi. Karamollaoğlu, “İddialar kapsamında başta İçişleri Bakanı olmak üzere, söz konusu tüm isimler istifa etmeli ve yargı süreci ivedilikle başlatılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu, organize suç örgütü kurduğu iddiasıyla hakkında arama ve tutuklama kararı bulunan Sedat Peker’in yayınladığı videolarla ilgili kişisel sosyal medya hesabında değerlendirmelerde bulundu.

Karamollaoğlu, “Bu tür ciddi iddialara karşı atılacak etkin adımlarla, haksız yere itham edilenlerin aklanarak itibarlarının zedelenmesinin önüne geçileceği gibi; suç işleyenlerin de adalet önüne çıkarılarak cezalandırılması, toplumun adalete olan inancını da pekiştirecektir” ifadelerini kullanırken, Soylu’nun istifa etmesi gerektiğini; değilse Erdoğan’ın görevden alması gerektiğini yazdı.

Karamollaoğlu, şu 6 maddeyi sıraladı:

“1) İddialar kapsamında başta İçişleri Bakanı olmak üzere, söz konusu tüm isimler istifa etmeli ve yargı süreci ivedilikle başlatılmalıdır.

2) İstifa etmemeleri halinde ise, Cumhurbaşkanı tarafından bu kişiler derhal görevlerinden alınmalıdır.

3) Soruşturmaları yürütecek savcı ve hakimlere mesleki güvencelerinin yanında, görev yeri ve görev konuları için de ayrıca güvence garantisi sağlanmalıdır.

4) Devlet Denetleme Kurulu görevlendirilerek; araştırma, inceleme ve soruşturma süreçleri başlatılmalıdır.

5) Ayrıca TBMM’nde de bir araştırma komisyonu kurulmalıdır.

6) Basın yayın organlarında, bu iddialarla ilgili açılacak soruşturma ve tahkikatın şeffaf bir biçimde yer alabilmesini sağlayacak güvencenin açıkça verilmesi gerekmektedir.”

Karamollaoğlu, sözlerini “Aksi halde; bahse konu olan hiç kimse, hem kamuoyu vicdanında hem de tarih huzurunda kirli bir dönemin aktörleri olarak anılmaktan kendisini kurtaramayacaktır” diye sonlandırdı.