Kaliforniya’da cenaze evlerinde yer kalmadı

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki cenaze evlerinde kapasite dolduğu için bazı cenazelerin kabul edilmediği bildirildi.

Kaliforniya’da cenaze evlerinde yer kalmadı

ABD’de en fazla yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakası bulunan Kaliforniya eyaletindeki cenaze evlerinde kapasite dolduğu için bazı cenazelerin kabul edilmediği bildirildi.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre 2 milyondan fazla Covid-19 vakasıyla listenin başında bulunan Kaliforniya, cenazelerin defnedilmesi konusunda ciddi sıkıntı yaşıyor.

Son haftalarda Covid-19’dan yaşamını yitirenlerin sayısının giderek artması üzerine cenazelerin defin işlemlerini yapan cenaze evlerinde yer kalmadı.

Eyalet yetkilileri cenazelerin uygun şekilde defnedilebilmesi için gerekli tedbirleri almaya çalıştıklarını açıklasa da birçok cenaze evi, yakınlarını kaybeden aileleri geri çeviriyor.

Los Angeles’taki en büyük cenaze evlerinden birinin sahibi olan Magda Maldonado, basına yaptığı açıklamada, son günlerde yeni cenaze sahiplerini geri çevirmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Maldonado, eyaletteki neredeyse tüm cenaze evlerinin kapasitelerinin birkaç kat üstünde çalışmasına rağmen yetersiz kalmasını, “40 yıldır bu işi yapıyorum ama bir gün cenaze yakınına, ‘Kusura bakmayın, aile ferdinizi kabul edemiyoruz.’ diyeceğim hiç aklıma gelmezdi. Kimi arasanız yer yok cevabını alıyorsunuz” sözleriyle özetledi.

Covid-19 verilerinin derlendiği “Worldometers”a göre ölü sayısının 356 bini, vaka sayısının ise 20 milyon 619 bini geçtiği ABD’deki vakaların 2 milyon 346 binine Kaliforniya eyaletinde bulunuyor. Eyaletteki Kovid-19 kaynaklı can kaybı sayısı ise 26 binin üzerinde seyrediyor.