Kabine toplantısı öncesi normalleşmenin detayları açıklandı

Bugün Erdoğan başkanlığında toplanacak Kabine'de koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesine yönelik adımların ele alınması ve yarından geçerli olmak üzere kafe-restoranlar ile spor salonlarının açılması planlanıyor.

Kabine toplantısı öncesi normalleşmenin detayları açıklandı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak olan kabine toplantısında koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesine yönelik adımların ele alınması beklenirken üst düzey bir yetkiliden ‘normalleşme’ye ilişkin açıklama geldi.

Bugün saat 15.00’te yapılacak olan ve kararların Erdoğan tarafından açıklanacağı kabine toplantısına dair Reuters’a bilgi veren üst düzey bir yetkili kafe ve restoranların açılmasının beklendiğini belirtirken gece kısıtlamasının daha ileri saatlere alınabileceğini ifade etti.

İsmini açıklamayan yetkili, şöyle konuştu:

“Bugünkü kabine toplantısının en önemli gündemi corona virüsü tedbirlerine yönelik atılacak normalleşme adımları olacak. Öncelikle uzun zamandır beklenen cafe ve restaurantların açılması yönünde karar alınması bekleniyor. Bilim Kurulu’nun da tavsiyesi bu yönde. 60.000’den yaklaşık 7.000 civarına kadar düşen günlük vaka sayıları buna imkan veriyor. Akşam saat 21:00 olan kapanma saatleri biraz daha ileri alınabilir. Çünkü işletmeler de bundan sıkıntı duyuyor”

“HAFTASONU YASAKLARI BİR GÜNE DÜŞEBİLİR”

Yetkili, yaz döneminin başlaması ve artan aşılamanın da bu kararı destekleyecek diğer unsurlar olduğunu vurguladı. Bu kapsamda spor salonları ve halı sahalar gibi kapatılan işletmelerin yeniden açılmasının da planladığını kaydeden aynı yetkili, “Okulların açılması konusu en kritik alanlardan biri. Bu konuda iki farklı görüş var. İlki açılması ve 2 Temmuz’da yaz tatiline girilmesi; diğeri de vaka sayıları düşerken bulaşa neden olabilecek okulların kapalı kalması yönünde. Sonuçta bu yıl eğitim-öğretim açısından neredeyse tamamlandı. Kabine toplantısında buna da karar verilecek” dedi.

Haftasonu kısıtlamaların bir güne düşebileceğini açıklayan yetkili, Cumartesi günleri kısıtlamanın kalkabileceğini ama Pazar günlerinin devam edebileceğini vurguladı. “Bu dönemde aşılamanın artırılması yönünde bir çaba olacak” diyen aynı yetkili, “Biontech desteğiyle aşı açısından tamamen sıkıntı ortadan kalkacak. Yakın zamanda açık alanda maskesiz hayatın başlaması ihtimali var” dedi.