Johnson: 19 Temmuz'a kadar günde 50 bin vaka görebiliriz

İngiltere'de koronavirüs tedbirleri kapsamında, 19 Temmuz itibarıyla sosyal mesafe kuralı ve maske zorunluluğun kaldırılması planlanıyor.

Johnson: 19 Temmuz'a kadar günde 50 bin vaka görebiliriz

Koronavirüs önlemleri kapsamında normalleşmenin yol haritasına ilişkin detayları basın toplanısında açıklayan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, sosyal mesafe ve yüz maskesi gibi önlemlerin 19 Temmuz’da kaldırılması yönündeki planların devam ettiğini duyurdu.

Johnson, normalleşmenin son ve dördüncü adımına ne zaman geçileceğine ilişkin nihai kararın 12 Temmuz’da alınacağı, bu plana ait başlıca detayların 19 Temmuz’da açıklanacağını duyurdu.

Johnson, ülkede Covid-19 vakalarının oldukça hızlı yükseldiğine ve hastaneye başvurularda da artış olduğuna dikkati çekerek, “Bu salgın bitmekten çok uzak ve 19 Temmuz’a kadar günde 50 bin vaka görebiliriz” ifadesini kullandı.

Hükümetin aşılama hedeflerine ulaşma yolunda olduğunu ve aşıların etkili olmaya devam ettiğini de aktaran Johnson, “Önümüzdeki birkaç hafta içinde toplumu yeniden açamazsak, kendimize karşı dürüst olmalıyız… Ne zaman normale dönebileceğiz?” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs test sonucu pozitif çıkanlar ile temaslı kişilerin kendisini izole etmeye devam edeceğini söyleyen Johnson, ancak iki doz aşı olanların temaslı olması durumunda izolasyondan muaf tutulacağını açıkladı.