İstanbul Valiliği Sedat Peker'i doğruladı

İstanbul Valiliği, Cihan Ekşioğlu'na 'ekip koruması' verildiği iddialarına ilişkin açıklamada bulundu.

İstanbul Valiliği Sedat Peker'i doğruladı

İstanbul Valiliği, Sedat Peker’in Cihan Ekşioğlu’na ‘ekip koruması’ verildiği yönündeki iddialarını reddetti. Valilik, Ekşioğlu’na yakın koruma verildiğini ise kabul etti.

Ülkücü mafya lideri Sedat Peker, dün yaptığı açıklamalarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘kasası’ dediği Cihan Ekşoğlu hakkında çeşitli iddialarda bulundu. Peker, Ekşioğlu’nun ‘FETÖ Borsası’nın kuruluşunu icat eden kişi olduğunu iddia ederek, Ekşioğlu hakkındaki dosyaların da kapattırıldığını söyledi. Ekşioğlu hakkında ‘ekip koruması’ verildiğini öne süren Peker, “Süslü sülü sana o kadar çok değer veriyor ki herkese bir tane koruma polisi verirken sana ekip koruması verdi, korumalar için de Renault Symbol ve tahsisli plaka verdi” dedi.

İstanbul Valiliği, Ekşioğlu’na ‘ekip koruması’ verildiği yönündeki iddiayı reddederken ‘yakın koruma’ verildiğini kabul etti. Valilik, 31 Ocak 2019’da yakın koruma tedbirinin de kaldırıldığını belirtti.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Valiliğin açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Bazı basın yayın organlarında C.E. isimli şahsa ekip koruması verildiği yönündeki iddialar üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ihtiyacı duyulmuştur. Arşiv kayıtlarının incelenmesi neticesinde; C.E. isimli şahsın 07.11.2016 tarihinde koruma talebiyle Valiliğimize müracaatta bulunduğu, 14.12.2016 tarihinde (1) personel ile yakın koruma verildiği, 14.02.2017 tarihli İl Koruma Komisyonunda koruma kararının devamının uygun görüldüğü tespit edilmiştir. 22.02.2018 tarihinde alınan İl Koruma Komisyonu kararı ile yakın koruma tedbirinin kaldırıldığı, şahsın tedbir kararının kaldırılmasına yönelik 26.03.2018 tarihli itirazı üzerine yakın koruma tedbirine bir süre daha devam edilmiş, ancak bahse konu tedbir 31.01.2019 tarihinde İl Koruma Komisyonunda alınan karar gereği kaldırılmıştır. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere; söz konusu haberlerde geçen ekiple koruma ve kendine koruma aracı tahsis edildiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.”