İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasına karşı çıkan AKP'li vekilden yeni açıklama

İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılması çağrılarına geçmişte "Toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir" diyerek karşı çıkan AKP'li milletvekili Canan Kalsın bugün ise "Bundan sonra söyleyecek bir sözüm yok açıkçası. 6284’ümüz Allah’a şükür. O da zaten kadına karşı şiddetle alakalı etkili bir kanun." dedi.

İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasına karşı çıkan AKP'li vekilden yeni açıklama

Gericilerin uzun zamandır kampanya haline getirdiği “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılsın” talebinin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kararname ile yerine getirilmesi sonrası gözlerin çevrildiği isimlerden biri de TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun (KEFEK) eski başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Canan Kalsın oldu.

Zira Kalsın, geçmişte İstanbul Sözleşmesi için “Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir” demiş ve çıkılması yönündeki çağrılara şöyle yanıt vermişti:

“Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkalım diye yüksek sesle bağıranlar, öldürülen kadınlar, çocuklar için ne yapmayı düşünüyor? Şiddet bütün dünyayı saran ve sarsan bir hastalığa dönüşmüşken ‘aileye polis gelirse o aile artık aile olur mu?’ diyenler, kol kırılır yen içinde kalır diye mi düşünüyor? 28 Şubat döneminde sınıflarından çıkarılan, okuması engellenen, mesleğini yıllarca yapamayan gözü yaşlı kadınların sorunlarını çözen iktidara, sözleşmenin bahane edilerek saldırı kiti haline dönüştürülmesini nasıl izah edeceğiz?” 

“6284’ÜMÜZ ALLAH’A ŞÜKÜR…”

Kalsın sözleşmenin feshedilmesi sonrası bugün Diken’e yaptığı “değerlendirme”de ise şunları söyledi:

“Sözün bittiği yerdeyiz. Her şeyi söyledik. Farklı görüşlerin ifade edildiği bir yerde bir görüş belli ki daha ağır bastı. Bundan sonra söyleyecek bir sözüm yok açıkçası. 6284’ümüz Allah’a şükür. O da zaten kadına karşı şiddetle alakalı etkili bir kanun. Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı bu konuda dev adımlar atıyor, hakimler bilgilendiriliyor. Bir taraftan İçişleri Bakanlığı kurum içi eğitimler veriyor. Karakollarda kadın baş komiserler var, kadınların görev aldığı bir kadrolaşma var. Dolayısıyla uygulamadaki sorunlar da aşama aşama düzeltilecektir. Bu konuda bakanlıklarımız çok yetkin.”