İstanbul İl Sağlık Müdürü'nden kritik açıklama: İlerleyen süreçte İstanbul da etkilenecektir

Prof. Dr. Memişoğlu: İnsanların hasta olmasını, yoğun bakımda yatmasını, ölmesini istemiyoruz. Onun için insanlar aşı olsun istiyoruz.

İstanbul İl Sağlık Müdürü'nden kritik açıklama: İlerleyen süreçte İstanbul da etkilenecektir

İstanbul İl Sağlık Müdürü Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, salgının henüz bitmediğinin altını çizerek, “Aşıyı olmak durumundayız. Elimizde başka bir silah yok” açıklaması yaptı.

İstanbul Kadıköy’de bulunan ve yapımı tamamlanan Göztepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yeni hizmet binası düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan, yetkililer ve sağlık çalışanları katıldı.

Açılış töreninde konuşan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Öncelikli olarak çocuklarımızı okullarına kavuşturan, Covid süresince dünyanın en iyi mücadelesini ortaya koyan devletin bütün kurumlarıyla, sağlık kurumlarıyla, imkanlarla bu mücadeleye katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Başta sağlık çalışanları olarak minnet ve teşekkürlerimi arz ediyorum. Covid başlangıcında filyasyon ekipleri oluştururken, bu ekiplerin sayısını arttırma açısından diş hekimi ve teknisyen arkadaşları düşündüğümüzde bazı arkadaşlarımız tereddüt etmişlerdi. Ben her bir diş hekimime, her bir çalışanımıza diş hekimi olduğu halde, diş teknisyeni olduğu halde filyasyona gönülden katılan bütün çalışanlara teşekkür ediyorum” dedi.

“SAYISAL ARTIŞ İSTANBUL’A DA YANSIYACAK”

Salgının henüz bitmediğinin altını çizen Memişoğlu, “Aşılamayla büyük avantaj elde etmiş olmakla beraber halen daha salgında tedbirlerimizi, kişisel korumaya, hijyeninize, maskenize dikkat etmek zorundayız. En önemlisi de aşıyı olmak durumundayız. Elimizde başka bir silah yok. Bu mücadeleyle ilgili bu üçünden başka kendi kişisel hijyenimiz, kurallara uymak ve aşıdan başka bir şansımız yok. İstanbul’da yaklaşık 15 gündür Covid ile ilgili sayısal anlamda bir artış olmamakla birlikte özellikle Anadolu’daki bazı şehirlerdeki artışın İstanbul’a bir süre sonra yansıyacağını öngörmekle birlikte, inşallah bu yükselmeyi yaşamayız. Yaşasak da sağlık sistemimiz ve sizler sayesinde bunu yönetebilir haldeyiz” dedi.

“ÖLMENİZİ İSTEMİYORUZ”

Memişoğlu, devamında şunları söyledi: “Biz insanların hasta olmasını istemiyoruz. Yoğun bakımda yatmasını istemiyoruz. İnsanların ölmesini istemiyoruz.  Onun için insanlar aşı olsun istiyoruz. Aşı olmak istemeyenleri de iknayla, bilgilendirerek biz aşı olmalarını sağlatacağız. Herkesin kendi öz iradesiyle karar vereceği bir husustur bu ama şu net; aşı yoğun bakımlarda ölüm oranlarını 10/9 azaltıyor. Bu ispatlanmış bir şey” diye konuştu.

Memişoğlu, diş hizmetleriyle ilgili olarak ise “2019 yılında 6 buçuk milyon insanımıza 8 buçuk milyon kez poliklinik ve hizmet sunmuşuz. Covid nedeniyle bu rakam yarı oranında azaldı. Covid ile mücadelede belirli bir aşama kaydedildi. Vatandaşlarımız diş hizmetine kavuşur hale geldi. Bekleyen ve ötelenmiş bir sağlık hizmetini yönetebilmek durumundayız” şeklinde konuştu.