İsrail yanlışlıkla gizli askeri üslerinin haritasını yayınladı

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), koronavirüs testi uygulanan alanları gösteren bir harita yayınlarken, haritada gizli askeri üslerin koordinatları ve isimleri de yer aldı.

İsrail yanlışlıkla gizli askeri üslerinin haritasını yayınladı

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), koronavirüs testi uygulanan alanları gösteren bir harita ile birlikte gizli askeri üslerin koordinatlarını yayınladı.

İsrail hava kuvvetleri ve askeri istihbaratına ait gizli üslerin olduğu bölgeler IDF tarafından yanlışlıkla ifşa edildi. İsrail ordusu internet üzerinden yayınladığı haritada üslerin konumlarıyla birlikte isimlerini de paylaştı.

Sputnik’in aktardığına göre Haaretz gazetesi çalışanlarının durumu fark etmesiyle savunma kuvvetleri ile iletişime geçildi ve harita internetten kaldırıldı.

Deşifreye ilişkin açıklamalarda bulunan İsrail Sivil Cephe Komutanlığı yetkilileri, yaşanan skandalın ardından yaptığı açıklamada harita yayınında yapılan yanlışlığa, ordunun sivil haritalara erişiminde yaşanan karışıklığın neden olduğunu bildirdi.

Ordu sözcüsü, söz konusu haritanın, hassas bilgileri içermeyen yeni bir versiyonuyla değiştirildiğini duyurdu.

Gizli üslerin bugüne kadar, düşman ülkelerden gelebilecek olası füze saldırılarına karşı büyük bir özenle korunduğunu belirten yetkililerin, paylaşılan haritaya ait tüm izleri silmek için yoğun çaba sarf ettiği bildirildi.