İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid: Golan Tepelerini geri vermeyiz

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında gerçekleşen görüşme sonrası basın toplantısı düzenlendi. İki taraf da Suriye üzerine kritik konular üzerinde önemli açıklamalarda gerçekleştirdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid: Golan Tepelerini geri vermeyiz

Yakın Doğu Haber’in aktardığı habere göre: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’yı ziyaret eden İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’le ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Ortak basın toplantısında ilk konuşmayı yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, görüşmenin içeriğine dair şunları söyledi:

“Suriye’deki durum ve İsrail’in güvenliğinin korunması konularında görüştük. Rusya, İsrail’in Suriye’ye saldırmasına karşıdır. Aynı şekilde İsrail’in Suriye topraklarından hedef alınmasına da karşıdır. Biz Suriye’nin diğer ülkeler arasında bir çatışma alanı haline gelmesine ve Suriye topraklarının başka ülkelere saldırı için kullanılmasına karşıyız. İsrail’in güvenliği Suriye krizinin sona erdirilmesi konusunda bizim önceliklerimizden biridir.”

Sergey Lavrov, İsrail ile bazı Arap ülkeleri arasında yapılan ilişkileri normalleştirme anlaşmalarına da değindi ve “Biz İsrail ile komşuları arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini destekliyoruz. Bu çok yönlü anlaşmaların çatışmaların sona erdirilmesine yardım edeceğine inanıyoruz” dedi.

Lavrov, Amerika’nın başlattığı Ortadoğu Barış sürecinin de yeniden başlatılması ve ‘Ortadoğu Dörtlüsü’nün önceki konumuna dönmesi gerektiğini söyledi.

Suriye ordusunun Dera ilini kontrol altına almasına da değinen Lavrov, “Dera’nın kontrolü Suriye ordusu dışında birilerinin elinde olmamalıdır” dedi.

Konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında İdlib konusunda yapılan mutabakata da değinen Lavrov, “Türkiye de Putin’le Erdoğan arasında yapılan ve İdlib’de teröristlerin ayrıştırılmasını öngören anlaşmayı uygulamalıdır; ancak maalesef bu henüz gerçekleşmedi” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de yaptığı konuşmada Suriye ile barış anlaşması yapmayı reddederek “Biz hiçbir şekilde Golan’ı Suriye’ye geri vermeyi düşünmüyoruz. Biz, Suriye’deki ve diğer ülkelerdeki çıkarlarımızı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Suriye’ye yönelik saldırılarını İran’la gerekçelendiren ırkçı rejim dışişleri bakanı, “İran, İsrail’in kuzey sınırında askeri üs kurarken biz (saldırılardan) vazgeçmeyiz. İran’ın İsrail’in kuzey sınırlarına asker konuşlandırması karşısında hiçbir şey yapmadan durmayacağız” diye konuştu.

İsrail Dışişleri Bakanı, İran’ı bölgede terörü yaygınlaştırmakla ve barışı engellemekle suçladı ve “Biz İran’ın bölgedeki faaliyetleri karşısında sessiz kalmayacağız” dedi.