İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi: ABD’yle İran konusunda anlaştık

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi, İsrail ve ABD'nin İran konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi: ABD’yle İran konusunda anlaştık

Yediot Ahronot gazetesinde yer alan habere göre İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi dün yaptığı açıklamada, ABD ile, İran ve İran nükleer anlaşması ile ilgili kararları bir diğerine haber vermeden almayacağı konusunda anlaştıklarını söyledi.

Doğu Asya ve Pasifik’teki İsrail temsilcileriyle elektronik ortamda bir görüşme yapan Aşkenazi, Amerikalıların İran’la bir anlaşma yapmaya koşacağını düşünmenin yanlış olduğunu söyledi ve böyle bir şeyin şimdiye kadar olmadığını gelecekte de olmayacağını vurguladı.

Aşkenazi, Biden yönetimi ile ilişkilerin iyi olduğunu ve ABD’li mevkidaşı Anthony Blinken ile yakın temas halinde olduğunu söyledi.

Gabi Aşkenazi, “başbakan, savunma bakanı, dışişleri bakanı ve savunma teşkilatının başkanlarından oluşan küçük bir forumun onlarla muhalif olmayan bir şekilde diyaloğa girme, İsrail çıkarlarını tartışma ve nasıl büyük bir güç yaratılacağı üzerine görüşme kararı var. Bu, İsrail ve bölgesel çıkarlarını koruyacak ve nükleer bir İran’ı önleyecek bir anlaşmadır. Politikamız, bu diyaloğu şahsen sürdürmek ve müttefik olarak Amerikalılarla profesyonel bir şekilde konuşmaktır” dedi.