İsrail askerleri, 15 yaşındaki Filistinli bir çocuğu vurarak öldürdü

Batı Şeria'da gerçekleşen protestolar sırasında İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu 15 yaşındaki Filistin'li bir çocuk hayatını kaybetti.

İsrail askerleri, 15 yaşındaki Filistinli bir çocuğu vurarak öldürdü

İsrail askerleri, cuma günü işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinli 15 yaşındaki genci vurarak öldürdü. Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 15 yaşındaki Muhammed Hamayel, Nablus yakınlarında yasa dışı bir İsrail yerleşim alanı kurulmasına karşı yapılan protestolar sırasında katledildi.

İsrail ordusu “bir isyan çıktığını” ve askerlerinin hayatının tehlikede olduğunu öne sürdü. Olay, İsrail ve Hamas arasında 11 gün süren, Gazze’de 256 ve İsrail’de 13 kişinin öldüğü çatışmalardan birkaç hafta sonra meydana geldi.

Muhammed Hamayel cuma günü öldükten 6 saat sonra gömüldü. Protestoya İsrail ordusunun yaptığı müdahale sonucu 6 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Reuters’a konuşan bir İsrail ordusu sözcüsü, “İsyancılar tekerlek yaktı, askerlere doğru taş attı ve havai fişekler ateşledi. Onların hayatını tehlikeye attı. Askerler isyanı dağıtmak için onlara doğru ateş açtı” dedi.