İSKİ'nin zam teklifi reddedildi

İSKİ'nin su zammı teklifi İBB Meclisi'nde reddedildi.

İSKİ'nin zam teklifi reddedildi

İSKİ’nin su zammı teklifi İBB Meclisi’nde reddedildi.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından su fiyatlarına yüzde 25’e varan zam teklifi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde reddedildi. Ayrıca, insani su tüketim hakkının kaldırılması teklifi de onaylanmadı.

İSKİ’nin Genel Kurulu’nun gerçekleştirildiği toplantıda su fiyatlarına kademelere göre yüzde 25’e varan zam içeren “2021 Yılı Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli Tarifeleri” teklifi ile ücretsiz insani tüketim hakkının kaldırılması talebi görüşüldü.

Tarife Komisyonu Başkanı Hidayet Erdöl, İSKİ’nin zam taleplerine değinerek, “İnsani su hakkı uygulamasının kaldırılması ve mevcut tarifeye yüzde 25 ve toplamda yüzde 50’ye yaklaşan zam teklifini hakka hukuka aykırı bulup vatandaşlarımız adına kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdöl, komisyon olarak su zammı teklifinin kasım meclisinde görüşülmek üzere müdürlüğe iade edilmesini, ücretsiz insani su tüketim hakkının kaldırılması teklifinin ise reddedilmesini istediklerini ifade etti.

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise insani su kullanım hakkını olumlu bulduklarını ve devam etmesini istediklerini belirterek, İSKİ’nin bu maddeyi getirme sebebinin Sayıştay raporu olduğunu söyledi. Konuyla ilgili TBMM’de yasa değişikliği yapılarak insani su kullanım hakkının yasal zemine kavuşması gerektiğini ifade eden Balyalı, bu konuda partilerin ortak çalışması gerektiğini dile getirdi. Balyalı, zam talebinin ise artan girdi maliyetleri sebebiyle gerekli olduğunu savundu.

Yapılan oylamada oybirliği ile su zammı teklifi kasım ayı meclisinde görüşülmek üzere müdürlüğe iade edilirken, insani tüketim hakkının kaldırılması teklifi reddedildi.

Tarife Komisyonu raporunda yer alan bilgilere göre, Konut 1. Kademe tarifesinin (Konut başına 0-15 metreküp) 4.81 liradan 6 liraya, Konut 2. Kademe tarifesinin (Konut başına 16 metreküp ve üzeri) 7.22 liradan 9 liraya, Köy Konut tarifesinin 1.21 liradan 1.50 liraya, Ortak Sayaç Konut/Konut İnşaat Şantiyesi tarifesinin 7.22 liradan 9 liraya, İşyeri tarifesinin 12.93 liradan 16 liraya, Köy İşyeri tarifesinin 3.23 liradan 4 liraya, Ortak Sayaç İşyeri/İşyeri İnşaat Şantiyesi tarifesinin 13.42 liradan 16.50 liraya çıkarılması talep edilmişti.