İşkencedere'ye karşı çıkanları 'marjinal' ilan eden AKP'li Bakan katliamı böyle savundu: Bölge halkı bizim gibi İstanbul’da iş aramasın

Rize İkizdere'de Cengiz inşaat tarafından yapılan taş ocağını savunan Bakan Karaismailoğlu, “Bölgenin insanı bölgede çalışsın, ailesinin yanında çalışsın. Bizler gibi kalkıp İstanbul’da iş aramak zorunda kalmasın” ifadelerini kullandı.

İşkencedere'ye karşı çıkanları 'marjinal' ilan eden AKP'li Bakan katliamı böyle savundu: Bölge halkı bizim gibi İstanbul’da iş aramasın

Yandaş Cengiz İnşaat’ın, Rize’de kurulması planlanan İyidere Lojistik Limanı Projesi için İkizdere’deki İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı açma girişimine karşı köylülerin direnişi sürerken konuyla ilgili Rize’nin İkizdere ilçesine gelen Bakan Adil Karaismaioğlu, İkizdere Kaymakamlığı’nda Vali Kemal Çeber, Rize milletvekilleri ve yöre sakinleri ile bir araya geldi.

Rize’de gazetecilere açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu, bölgedeki yurttaşların taş çıkarma girişiminden rahatsız olduğunu ve bu kesimlerle görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

Karaismailoğlu, “Bu araştırmalar sonucunda tek uygun taşın bu bölgede olduğunu uzmanlarımız ve Maden İşleri Genel Müdürlüğümüz bize söylediler. Tabii buradaki mevcut köylüler, vatandaşlarımızın görüşleri ve şikâyetleri bizim için önemli. Bölge vatandaşlarının, köylülerin başımızın üstünde yeri var. Onlarla istişare etmek için bugün buraya geldik. Onlarla istişarelerimiz devam ediyor. İnşallah bölgeyi fazla rahatsız etmeden, bu bölgede eğer etkilenecek 10 tane ağaç varsa yerine 100 tane ağaç dikeceğiz. Burada, sadece 13,5 hektarlık bir alanda Rize İyidere limanı için olmazsa olmaz olan taşın dolgusu için burası kullanılıp 2 yılı doldurmadan buradan çıkmayı taahhüt ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Projenin bölgeye ‘büyük katkılar sağlayacağını’ öne süren Karaismailoğlu, Rizelileri önemsediklerini ancak ‘dışarıdan burayı kaşımak isteyenlerin olduğunu’ savundu. Karaismailoğlu, “Rizelilerle birlikte, onların destekleriyle birlikte yapmanın çabası içerisindeyiz. Rizeliler başımızın üstünde ama maalesef buraya gelip burayı kaşımak isteyen arkadaşlarımıza tavrımız böyle olmayacaktır. İnşallah bu işi de Rizelilerle, İkizderelilerle beraber bu işi, bu bölgeye yapılacak kıymetli yatırımı hep birlikte yapacağız” diye konuştu.

Amaçlarının ‘bölgede istihdam sağlamak’ olduğunu iddia eden AKP’li Bakan, bölge insanın kendi yöresinde çalışmasını istediklerini ifade ederek sözlerini şöyle sonlardırdı:

“Bölgenin insanı bölgede çalışsın, ailesinin yanında çalışsın. Bizler gibi kalkıp İstanbul’da iş aramak zorunda kalmasın. O yüzden bölgesel kalkınmaya, yerel kalkınmaya çok önem veriyoruz. Rize limanı bittiğinde, 34 farklı sektörde 8 bin kişiye iş imkânı sağlayacak, inşallah bölge daha da değerlenecek. Lojistik bir üs olması için Rize’yi hep birlikte ayağa kaldırıyoruz.”

HALK TEPKİ GÖSTERDİ

Karaismailoğlu’nun sözlerine tepki gösteren köylüler, taş ocağının istemedikleri bir kez daha dile getirdi.

Taş ocağının çalışmaları nedeniyle uyuyamadıkları söyleyen köylülere Karaismailoğlu, ”Haklısın ama devlet buraya yatırım yapacak iki yıl dolmadan çıkıp gideceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakan Adil Karaismailoğlu, köylülerin tepkilerine cevap vermek yerine alandan korumalarının eşliğinde kaçtı.