İş Bankası Genel Müdürü Aran: Aralık ayında bir faiz indirimi daha bekliyorum

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın Kasım ayında planladığı faiz indirim kararını öne çektiğini düşündüğünü, Aralık ayında 100 baz puan indirim daha beklediğini açıkladı. Aran, Aran, alınan tedbirler nedeniyle faiz indiriminin bireysel kredi faizlerine yansımasının ise biraz daha gecikmeli olacağını belirtirken, tedbirler nedeniyle bireysel kredilerde yüzde 20 daralma öngördüğünü dile getirdi.

İş Bankası Genel Müdürü Aran: Aralık ayında bir faiz indirimi daha bekliyorum

Şahap Kavakçıoğlu’nın başkanlığında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Eylül ayında politika faizinde 100 baz puanlık indirime gitmişti. Finans piyasaların bu indirim AKP’li Cumhurbaşkanı’nın baskısıyla alındığı yönünde düşüncelere neden olurken döviz kurunda dalgalanma gerçekleşmişti.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Merkez Bankası’nın kasım ayında planladığı faiz indirim kararını öne çektiğini düşündüğünü, aralık ayında 100 baz puan indirim daha beklediğini açıkladı.

100 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ 

Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen‘in sorularını yanıtlayan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Merkez Bankası’ndan Aralık ayında 100 baz puan indirim daha beklediğini söyledi.

Aran, ancak ABD faizlerindeki seyre bağlı olarak bu hamlenin zor olabileceğini de ekledi.

Hakan Aran, TCMB’nin faiz indirim kararına ilişkin olarak, “Tüm merkez bankalarında olduğu gibi bizde de bir baskı oluştu. Sektörün normal şartlarda kasım – aralık ayında beklediği indirimi, baskıyı en azından savabilmek için TCMB’nin önden faiz indirimi yapabileceğini düşünmüştüm. TCMB Kasım ayında yapacağı indirimi öne çekmiş gibi görünüyor. Ama piyasalar açısından bir risk aldığını düşünüyorum” dedi.

Politika faizinin 100 baz puan indirilmesinin anında TL mevduatlara yansıdığını aktaran Aran, “TL mevduat faiz oranları 100 baz puan indi” dedi.

KREDİLERDE DARALTICI ETKİ OLABİLİR

Ticari kredi tarafında ise bankaların zaten önden yol aldığını söyleyen Aran, ek olarak politika faiz indiriminin de bir yansımasının olacağını dile getirdi.

Aran, alınan tedbirler nedeniyle faiz indiriminin bireysel kredi faizlerine yansımasının ise biraz daha gecikmeli olacağını belirtirken, tedbirler nedeniyle bireysel kredilerde yüzde 20 daralma öngördüğünü dile getirdi.