İran'dan nükleer anlaşma şartları

Reuters'e konuşan bir İranlı yetkili, İran ile 4+1 Grubu arasında bugün başlayan görüşmelere işaretle, ABD'nin tüm yaptırımları kaldırması gerektiğini belirtti.

İran'dan nükleer anlaşma şartları

Reuters haber ajansına konuşan İranlı bir yetkili, Tahran’ın nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılmasına ilişkin şartlarını açıkladı.

Viyana görüşmelerine yakın İranlı kaynak, İran’ın nükleer anlaşmanın yeniden canlanması için şartının ABD’nin yaptırımlarının kaldırılması olduğunu ifade etti.

Reuters İran ile küresel güçler arasında bugün Viyana’da 2015 tarihli nükleer anlaşmayı kurtarmak için görüşmelerin yeniden başlayacağına işaretle, İran’ın taleplerinin ABD’li ve Avrupalı diplomatlarca gerçekçi olmadığını ileri sürdü.

Reuters’e konuşan İranlı yetkili, Tahran’ın taleplerinin net olduğuna işaretle, Amerikalılar başta olmak üzere diğer tarafların nükleer anlaşmanın yeniden canlanmasını isteyip, istemedikleri için karar vermeleri gerektiğini, bu anlaşmadan çekildiği için onların dönmesi ve tüm yaptırımları kaldırmaları gerektiğini vurguladı.