İpek Er’e cinsel saldırıda bulunan ve ölümüne neden olan uzman çavuş Musa Orhan’ın yargılandığı dava ertelendi

Batman'da İpek Er'i cinsel saldırıya maruz bırakan ve Er'in ölümüne neden olan Uzman Çavuş Musa Orhan'ın yargılandığı dava 1 Haziran 2021 tarihine ertelendi.

İpek Er’e cinsel saldırıda bulunan ve ölümüne neden olan uzman çavuş Musa Orhan’ın yargılandığı dava ertelendi

Batman’da intihara sürüklenen İpek Er’e tecavüz eden ve ölümüne neden olan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın “nitelikli cinsel saldırı” suçundan yargılandığı davanın 2’nci duruşması Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya İpek’in ailesi, Siirt ve Batman Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt ve Batman Şubeleri ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları katıldı. Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ise adliyeye alınmadı. Polis, gazetecilerin adliyeye alınmamasının Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı olduğunu bildirdi.

Ankara’dan SEBGİS ile duruşmaya katılan sanık Orhan, susma hakkını kullandı.

Mahkeme heyeti; cumhuriyet savcısı, İpek Er’in ailesinin avukatı ve sanık Musa Orhan’ın avukatının beyanını aldıktan sonra kararını açıkladı. Sanık Orhan’ın sosyal medya hesapları olup, olmadığının incelenmesi için duruşma, 1 Haziran’a ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Batman’da 18 yaşındaki İpek Er’i bir evde alıkoyarak 20 gün cinsel saldırıda bulunan ve ölümüne neden olan ve ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlaması ile yurttaşların günler süren tepkisinin ardından hakkında dava açılan ve tutuklanan uzman çavuş Musa Orhan tahliye edilmişti.