İngiltere Başbakanı Johnson: Koronavirüsün yeni türü daha ölümcül olabilir

İngiltere Başbakanı Boris Johson, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İngiltere'de görülen türünün daha ölümcül olabileceğini ifade etti.

İngiltere Başbakanı Johnson: Koronavirüsün yeni türü daha ölümcül olabilir

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, düzenlediği basın toplantısında “Yeni türün daha yüksek bir ölüm oranıyla bağlantılı olabileceğine dair bazı kanıtlar var.” açıklamasına yer verdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan hükümetin Baş Bilim Danışmanı Patrick Vallance ise şu anda İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da görülen 3 ayrı Kovid-19 türü olduğunu söyledi. İngiltere’de tespit edilen türün, diğerlerinden yüzde 30-70 daha kolay bulaştığını kaydeden Vallance, pozitif vakalarda bu türün daha çok görülmesinin bunu ispatladığını aktardı.

Verilerin henüz yeteri kadar güçlü olmadığına işaret eden Vallance, orijinal türde enfekte olan 1000 kişiden 10’unun ölmesinin beklendiğini, ancak yeni türde bu sayının 13 veya 14’e çıktığını vurguladı. Vallance, yeni türlerin “kesinlikle daha fazla endişe verici” olduğunu ve “aşılara daha az duyarlı oldukları anlamına gelebilecek özellikler” bulunduğunu ancak bu aşamada kesin bir şey söylenemeyeceğini belirtti.