İl Sağlık Müdürü: Trabzon’da 35-60 yaş arası hastaneye başvuran koronavirüs hastası oranı artıyor

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, " Sinovac’ta tedarik sorunu yaşanmakta o nedenle Sinovac aşısında birinci doz aşı randevusu verememekteyiz ikinci dozu gelen vatandaşlar randevusunu alıp aşı olabilmekteler. Dolayısıyla Sinovac’ta bu yaşanırken, BioNTech aşısına yönelmeyi bekliyoruz'' dedi.

İl Sağlık Müdürü: Trabzon’da 35-60 yaş arası hastaneye başvuran koronavirüs hastası oranı artıyor

Trabzon’da koranavirüs vaka sayıları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, hastanelerde özellikle 35-60 yaş arasındaki yaş gruplarında vaka sayılarında oransal anlamında arttığına dikkat çekti.

İl Sağlık Müdürü Usta, “Bu hafta bunun gittikçe barizleştiğini gördük. O bizim sevindirici tarafımız. Ancak diğer taraftan 35-60 yaş arasında yaş grubundaki vatandaşlarımızın oransal anlamda gittikçe daha da arttığını hastanelerde görmekteyiz. Bu da ürkütücü, bizi mutsuz eden tarafı bu. Dolayısıyla bu grupta özellikle 55-64 yaş grubunda aşısı çıkan vatandaşların bir an önce aşısını yaptırmasını ısrarla talep ediyoruz. Gerçekten hastaneye yatış oranlarında aşı ile bağlantılı ciddi düşüşler varken bunun bizimde istifademizde olmasını bekliyoruz” dedi.

”SİNOVAC İÇİN BİRİNCİ DOZ RANDEVUSU VERİLEMİYOR”

Aşıya erişim anlamında birçok fırsat oluşturduklarını ifade eden Usta, “Erişim anlamında birçok fırsat oluşturduk. Of’tan Vakfıkebir’e kadar 6 tane merkezimizde BioNTech aşımızı vatandaşımızın hizmetine sunduk. Onun dışında Sinovac aşısını en ücra noktaya kadar yapılabiliyordu. Sinovac’ta bu sürede tedarik sorunu yaşanmakta o nedenle Sinovac aşısında birinci doz aşı randevusu verememekteyiz ikinci dozu gelen vatandaşlar randevusunu alıp aşı olabilmekteler. Dolayısıyla Sinovac’ta bu yaşanırken, BioNTech aşısına yönelmeyi bekliyoruz açıkçası. Özellikle BioNTech aşısında bir farkı yok. Biz her iki aşımızın da yapılabilirliğini biliyoruz. Özellikle BioNTech aşısına şu anda fırsat varsa ona yönelmelerini bekliyoruz.

Sayılar gittikçe düşüyor. Vatandaşın kurallara uymasıyla orantılı bir hareket bu. Birileri kurallara aykırı hareket ettiği zaman rakamlar yükseliyor. Bizde de şu anda vatandaşımızın duyarlılığı oldukça iyi her bir vatandaşımıza teşekkür ediyorum. Ondan dolayı da vakalarımız aşağıya yönelmiş durumda. İnşallah daha da aşağı gelmesini umut ediyoruz” diye konuştu.

Bayram sürecinde sağlık hizmetlerinin devam edeceğini belirten Usta, “Haftaya uzun bir tatil sürecini yaşayacağız. Özellikle idari izinlerle birlikte bayram tatili 9 güne çıkmış oluyor. Bu sürede sağlık hizmeti anlamında hastanelerimizde acil hizmeti verilmektedir. Aynı zamanda aile hekimlerimizde asgari sayılarda olmak üzere hizmetlerine devam edecekler. Hem aşı hem de randevu alınması durumuyla birlikte hasta muayenelerini de yapabileceklerdir. Vatandaşlarımız ihtiyaçları olduğu takdirde aile hekimlerine de giderek kontrollerini ve aşılarını yaptırabileceklerdir” ifadelerini kullandı.