İki farklı koronavirüs mutasyonu daha tespit edildi

İngiltere'de hükümete salgınla ilgili danışmanlık veren bilim kurulu, 'endişe verici' olarak nitelendirilen iki yeni Covid-19 mutasyonu tespit edildiğini duyurdu.

İki farklı koronavirüs mutasyonu daha tespit edildi

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden İngiltere’de Bristol ve Liverpool’da iki farklı koronavirüs mutasyonunun daha bulunduğu açıklandı.

İngiltere’de hükümete salgınla ilgili danışmanlık veren bilim kurulu, ülkede endişe verici olarak nitelendirilen iki yeni Covid-19 mutasyonu tespit edildiğini duyurdu. İki türün de Güney Afrika ve Brezilya’da görülen mutasyonlarla benzerlik gösterdiği belirtildi.

Mutasyonlardan ilki Bristol şehrinde görülürken, ‘Yeni Ortaya Çıkan Solunum Virüs Tehditleri Danışma Kurulu’ tarafından ‘endişe verici mutasyon’ olarak nitelendi. İkinci mutasyon ilk kez Liverpool’da ortaya çıkarken, ‘inceleme altındaki mutasyon’ olarak sınıflandırıldı.

76 VAKA GÖRÜLDÜ

Reuters’ın haberine göre yeni türlerin E484K mutasyonuna sahip olduğu, bunun Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarındaki spike proteinleriyle aynı değişimleri gösterdiği ifade edildi.

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu, yeni mutasyon türlerinin şimdiye dek 76 vakaya neden olduğunu, halihazırdaki aşıların bunlara karşı etkili olmasını umduklarını vurguladı.