İhvan'dan Türkiye açıklaması

Munir, Ankara'nın İstanbul merkezli Müslüman Kardeşler'e ait yayınlara "Mısır'ı eleştiren yayınları durdurun" talimatı verildiği iddialarına ilişkin kanalların kapatılmayacağını ancak Mısır'la ilgili siyasi söylemde ve üslupta değişim olması gerektiğini, Ankara'nın bunu talep etme hakkı olduğunu söyledi.

İhvan'dan Türkiye açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 12 Mart’ta yaptığı “Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” şeklindeki açıklamasının ardından Katar merkezli Al Jazeera Mubasher televizyonuna konuşan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkan Vekili İbrahim Munir, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Munir, Türkiye ile Mısır arasında bir yakınlaşma olması durumunda bazı İhvan yöneticilerinin Mısır’a teslim edilmesinin mümkün olup olmadığına ilişkin soruyu, “Türk yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkı, siyasi mülteciye saygı duyuyor. Uluslararası kanunlar da buna (siyasi mültecilerin teslim edilmesine) karşı çıkıyor ve Türkiye de bu kanunlara bağlı. Biz de Türkiye’nin bu eğiliminin değişmeyeceğini iyi biliyoruz. Türkiye dürüst ve manevra yapmıyor” şeklinde yanıtladı.

Munir, Türkiye’nin İhvan’a bağlı ya da ona yakın uydu kanallarını kapatıp kapatmayacağı konusunda ise, kanalların kapatılmayacağını ancak Mısır’la ilgili siyasi söylemde ve üslupta değişim olması, bu bakımdan Türk basın yayın kurallarına uyulması gerektiğini ve Türkiye’nin bunu talep etme hakkı olduğunu söyledi.

Türkiye’deki Mısırlı muhalif basın çalışanlarına seslenen Munir, ev sahibi ülkenin taleplerine icabet edilmesi gerektiğini vurguladı.

İki ülke arasında yakınlaşma olması durumunda Türkiye’nin İhvan ile Mısır yönetimi arasında ara buluculuk yapma ihtimaline ilişkin de Munir, şunları kaydetti:

“Hayır işleyenin önünde durmayız. Türk yönetimi, Mısır’da çok büyük zulümler işlendiğini, tutuklamalar ve idamlar olduğunu biliyor. Gerçekleşecek bir uzlaşıda bunun göz ardı edilmesi söz konusu olamaz. Sonuç olarak rejimle yaşanan bu krizi çözecek olana teşekkür ederiz.”

Yakınlaşmanın, İhvan’ın, Mısır hükümetiyle uzlaşması için bir fırsat olup olmadığı sorusuna Munir, “uzlaşıya karşı çıkmadıkları ancak kendilerinin de bazı hakları olduğu” yanıtını verdi.

İhvan’ın Mısır’daki muhalefetin tamamını temsil etmediğini kaydeden Munir, yönetimle uzlaşı kapısının açılması ve bunun tüm muhaliflere sunulması durumunda buna karşı çıkmayacaklarını, çıkarlarsa hata yapmış olacaklarını dile getirdi.