Hürriyet'ten 'fişleme' özrü

"Bu haberin mağdur ettiği herkesten ve okurlarımızdan özür diliyoruz"

Hürriyet'ten 'fişleme' özrü

Erdoğan’ın, “Bu işin merkezinde CHP var, medyada göreceksiniz” açıklamasının ardından, Hürriyet gazetesi bildiriye imza atan amirallerin yakınlarını isim isim hedef göstermişti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugünkü konuşmasında, “Bu 104 kişinin içinde bizzat CHP üyesi olan kendisi, karısı, yeğeni, oğlu olanlar var. Bunları da yakın zamanda yazılı ve görsel medyada göreceksiniz. Bu işin merkezin aslında ana muhalefet partisinin ta kendisi var.” demişti.

Hürriyet gazetesi ise Erdoğan’ın bu çıkışının hemen ardından “Bildiriyi imzalayan emekli amirallerden 4’ü CHP üyesi çıktı” başlıklı haberi servis etmişti.

Hürriyet ısmarlama haberine, emekli amirallerin yakınlarının da eklemiş; ancak bir süre sonra bu isimleri kaldırmıştı.

Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, skandal ‘fişleme’ haberi için bugün özür diledi.

Hürriyet’in, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili yayımlanan bildiride imzası olan emekli amirallerin CHP üyesi yakınlarının listesinin paylaşıldığı ve “fişleme” tepkilerine neden olan haber için okurlarından özür dileyen Hakan, “Bu haber, Hürriyet’in yayıncılık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır” diye yazdı.

Hakan, “İçtenlikle bir gayretimiz var Hürriyet’te. Herkesin hakkına hukukuna saygı göstermek için çabalıyoruz. Sorumluluğu bulunmayan kişileri sorumluymuş gibi göstermekten kaçınmaya çalışıyoruz. Yargı kararı ortaya çıkmadan yargısal hükümlerde bulunmaktan uzak duruyoruz. Titizleniyoruz bu konularda. Gayret ediyoruz. Ama yayıncılıkta bazen yol kazaları da oluyor, olabiliyor. Geçen gün sadece ve sadece Hürriyet’in internet sitesinde bir haber çıktı. Çok kısa bir süre yayında kaldı bu haber. Bildirici amirallerin yakınlarını da konu eden bir haberdi bu. İnternet haberciliğinin kendine özgü hızının yol açtığı bir hız kazasıydı bu haber. Fark eder etmez derhal yayından çektik” açıklamasını yaptı.

Hakan, “Fakat sonuçta kısa bir süreliğine de olsa yayında kalmış oldu. Buradan açıkça ilan ediyorum: Bu haber, Hürriyet’in yayıncılık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Hatayla yüzleşmek, yanlışa yanlış demek, özür dilemekten kaçınmamak… Tüm bunların erdeminin farkındayız. Bu haberin mağdur ettiği herkesten ve okurlarımızdan özür diliyoruz” ifadelerini kullandı.