Hulusi Akar: Katar ve Türkiye, kederde ve kıvançta bir ve beraber olan iki ülkedir

Milli Savunma Bakanı Akar, Türkiye'nin Katar'la işbirliğinin nedenlerini anlattı. Akar, "Bizim Katar ile ortak değerlerimiz, tarihimiz var. Birbirini tanıyan kardeş iki milletiz" dedi.

Hulusi Akar: Katar ve Türkiye, kederde ve kıvançta bir ve beraber olan iki ülkedir

Milli Savunma Bakanı Akar, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştireceği ziyaret öncesi geldiği Katar’ın başkenti Doha’da, Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nda inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Erdoğan’ın ziyareti öncesinde hazırlıkları yerinde inceleyen Bakan Akar, komutanlığın faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi. Daha sonra askerlere hitap eden Akar, Türkiye’nin Katar’la işbirliğini savunurken “Dost ve kardeş Katar ve Türkiye, kederde ve kıvançta bir ve beraber olan iki ülkedir. Çeşitli sıkıntıları beraber yaşadık. Bu sıkıntıların tekrar etmemesi için elimizden gelen gayret neyse gösterdik, göstermeye devam ediyoruz. Aynı ciddiyetle görevimizi yerine getirecek Katar’la olan dostluğumuzu, kardeşliğimizi her geçen gün geliştireceğiz. Bunu yaparken de askerlik sanatının gereğini yerine getirmek için azami gayret göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Akar, şöyle konuştu:

“Katar ile burada yaptığımız çalışmalar üçüncü ülkelere karşı değil, ülkelerimizi, milletlerimizi, haklarımızı savunmak, caydırıcılık gücümüzü en üst seviyeye çıkarmak içindir. Yapılan çalışmalar sonucu bu konudaki seviye yükseldi, inşallah önümüzdeki dönemde çok daha ileri seviyelere ulaşacaktır. Bizim Katar ile ortak değerlerimiz, tarihimiz var. Birbirini tanıyan kardeş iki milletiz. Silahlı Kuvvetlerimiz de iş birliklerini çok ileri düzeye getirdiler. Kara, Hava, Deniz Kuvvetlerimiz ve Özel Kuvvetlerimiz her aşamada yaptıkları çalışmalar, eğitimler, tatbikatlarla bu ortak bilgi, tecrübe ve yeteneklerini olabildiğince en üst seviyeye çıkaracaktır.”