Hukuksuz alkol yasakları nedeniyle kapatılan tekel bayilerine hibe desteği de çıkmadı!

17 günlük tam kapanmada kepengini açamayan Tekel bayilerine hibe desteği çıkmadı. CHP'li Budak Ticaret Bakanı'na, "Tekel bayilerinde alkol satışının olması hibe desteği kapsamı dışında tutulmalarına bir etken midir?" diye sordu.

Hukuksuz alkol yasakları nedeniyle kapatılan tekel bayilerine hibe desteği de çıkmadı!

AKP iktidarının salgını gerekçe göstererek, önce haftasonları sokağa çıkma kısıtlamasında daha sonra 17 günlük sözde ‘tam kapanma’da hukuksuzca yasakladığı alkol satışına karşı tekel bayileri, kepenklerini indirmek zorunda kalarak yoksulluğa sürüklendi.

Hatta tekel bayilerinin kapalı olması nedeniyle motokuryelik yapmaya başlayan bir tekel bayi sahibi de trafik kazasında yaşamını yitirmişti.

Fakat AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘müjde’ olarak duyurduğu 3 bin ve 5 bin liralık hibe desteği kapsamına tam kapanma sırasında dükkanlarının kepengini dahi açamayan tekel bayileri alınmadı. 17 günlük kapanmada içki yasağı yüzünden zor günler geçiren tekel bayilerinin destek kapsamına neden alınmadığı konusunda CHP Meclis’te önerge verdi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Neden bu insanlar cezalandırılıyor? Tekel bayileri de yıllardır vergi ödüyor, devletinden gereken desteği alamıyor” dedi. Budak, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye önerge verdi. Tam kapanma sırasında dükkanlarının kepengini dahi açamayan Tekel bayilerinin destek kapsamında olmadığını belirten Budak, şunları söyledi:

“Bunun nedenini anlamakta güçlük çekiyoruz. Söz konusu esnafın 3 haftalık tam kapanma sürecinde de sıkıntı yaşadığı göz önüne alınırsa Tekel bayilerinin destek kapsamına alınması için ne yapmaları, hangi koşulları sağlamaları gerekmektedir? Tekel bayilerinde alkol satışının olması hibe desteği kapsamı dışında tutulmalarına bir etken midir?”