Hazine Bakanı'ndan Demirören kredisine yanıt: 'Banka ve müşteri sırrı'

CHP'li Alpay Antmen, Demirören'in Ziraat Bankası'ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi sordu. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan, “Banka sırrı ve müşteri sırrı olduğu" gerekçesiyle yanıt vermedi.

Hazine Bakanı'ndan Demirören kredisine yanıt: 'Banka ve müşteri sırrı'

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen verdiği soru önergesinde Demirören Holding’in 2018 yılında Doğan Medya’yı satın almak için Ziraat Bankası’ndan çektiği 750 milyon dolarlık krediyi sordu.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan önergeye verdiği yanıtta “Banka sırrı ve müşteri sırrı olduğu mütalaa edildiğinden bilgilerin paylaşılması mümkün bulunmamaktadır” dedi. CHP Milletvekili Alpay Antmen bu yanıta tepki gösterdi.

Sözcü‘den Ali Ekber Şen’in haberine göre Antmen, Ziraat Bankası’nın çiftçiyi desteklemesi gereken halkın bankası olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Buradan Demirören Holding’e bir medya grubunu satın alması için 750 milyon dolar ödenmiş. Bu para vatandaşın parası. Bu paranın 3 yıldır geri ödemesi başlamamış belli. Tek kuruş ödememişler. Çiftçi kan ağlarken, vatandaş açlıktan intihar ederken, yoksulluk altında ezilen vatandaşın parasını holdinge peşkeş çekmişler. Ben iktidara şahsi paralarını sormadım, halkın parasını sordum. Vatandaşın ve yetim hakkının parasını sorduğum önergeye ‘Bankacılık sırrı ve müşteri sırrı’ diyorsan orada soygun ve talan vardır demektir.”

“ANLAŞILIYOR Kİ GERİ ÖDEME YAPMAMIŞ”

Antmen, sürecin yakın takipçisi olmayı sürdüreceklerini de vurgulayarak şöyle devam etti:

“Yaşanan süreçten ve iktidarın sessizliğinden anlaşılıyor ki Demirören Holding çektiği krediyle ilgili hiçbir geri ödeme yapmamış. Demek ki Ziraat Bankası başta olmak üzere kamu bankaları bu nedenle varlık fonuna alındı ve denetimden kaçırıldı. Kamu bankalarındaki kaynaklar çiftçi ve esnaftan esirgeniyor. Ziraat Bankası çiftçinin traktörüne, evine ve tarlasına el koyuyor ama iş Demirören Holding’in borçlarına gelince banka yönetimi ve iktidar ortada yok. Varlık fonuna devredilen banka ve şirketlerin Sayıştay denetimine açılması gerekiyor.”