Hamas: İsrail, ağır bir bedel ödeyecek

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik düzenlediği saldırılar nedeniyle Hamas'ın Kudüs'teki Sözcüsü Muhammed Hamade, 'dini bir savaş başlattığını ve bedelinin ağır olacağını' belirtti.

Hamas: İsrail, ağır bir bedel ödeyecek

Hamas’ın Kudüs’teki Sözcüsü Muhammed Hamade yaptığı açıklamada, “İşgal güçleri, Mescid-i Aksa’da namaz kılan ve itikafa girmiş olan Filistinlilere karşı dini bir savaş yürütüyor. İsrail, ağır bir bedel ödeyecek” ifadelerini kullandı.

Hamade, Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıların İsrail’in ‘vahşiliğinin ve barbarlığının’ delilleri olduğunu ifade ederek, Filistinlilere kararlılıklarından vazgeçmemeleri ve Yahudi yerleşimcilerin Aksa’ya girmelerine izin vermemeleri çağrısında bulundu.

Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zuhri de kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yaşananları ‘gerçek bir katliam ve savaş suçu’ olarak değerlendirdi. Zuhri, “Tüm halkımızı sokağa çıkmaya ve işgale karşı durmaya çağırıyoruz” dedi.

İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere müdahalesinde yaralı sayısının 305’e yükseldiği açıklanmıştı.